درباره الف

انواع تیزر تبلیغاتی- ساخت تیزر تبلیغاتی

تاثیر تبلیغات بر فکر و عملکرد انسان سبب شده تا دولت‌ها سرمایه‌گذاری هنگفتی در این حیطه داشته باشند. آمارها نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا در سال 2014، بیش از 180 میلیارد دلار صرف حوزه تبلیغات و بازاریابی کرده است. با گذشت زمان، روش‌های جذب مخاطب دستخوش تغییرات زیادی شد و شکل دیجیتالی به خود گرفت. یکی از این شیوه‌های جذاب که نظر شرکت‌های بزرگ و کوچک را به خود جلب کرد، تیزر تبلیغاتی (Promotional Teaser) بود که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت تیزر تبلیغاتی به یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های کسب‌و‌کارهای دنیا تبدیل شده و هر ساله مخاطبین زیادی را به سمت خدمات مورد نظر روانه می‌کند. البته جای تعجب نیست؛ شما هم دیدن یک کلیپ جذاب را به یک متن طولانی ترجیح می‌دهید! در ادامه با انواع تیزر تبلیغاتی آشنا می‌شوید. اما در قدم اول باید بدانیم تعریف دقیق Promotional Teaser چیست؟

 

تیزر تبلیغاتی چیست؟

«اگر 100 دلار برای راه اندازی بیزینس خود دارید، 99 دلار را برای تبلیغات در نظر بگیرید» ضرب‌المثل انگلیسی

جالب است بدانید که ریشه کلمه تیزر (tease) به معنی دست‌انداختن و تحریک دیگران است. این تعریف چندان بی‌ربط به روش بازایابی آن نیست! تیزر به نوعی از تبلیغات ویدئویی، انیمیشن و موشن گرافیک اشاره دارد که با معرفی غیر مستقیم محصول یا خدمات، حس کنجکاوی مخاطب را بر می‌انگیزد. مهم‌ترین‌ اصل در ساخت تیزر تبلیغاتی همین است؛ شما باید هاله‌ای از ابهام را در ذهن مخاطب خود ایجاد کنید تا خود به سمت شناخت بیشتر محصول حرکت کند. انواع مختلفی از تیزرهای تبلیغاتی وجود دارد که هر یک برای کسب‌و‌کار مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

تیزر رئال، تبلیغی از جنس واقعیت

همانطور که از اسمش پیداست، در ساخت تیزر رئال (Real) از عناصر و جلوه‌های واقعی استفاده می‌کنیم و خبری از موشن و انیمیشن نیست. اکثر تبلیغات تلویزیونی از نوع رئال هستند که از پرکاربردترین شیوه‌های بازاریابی به شمار می‌آید. جامعه هدف گسترده از مهم‌ترین مزایای تیزر تبلیغاتی رئال بوده و محدودیتی در گروه سنی وجود ندارد. برای ساخت تیزر تبلیغاتی به ایده خلافانه، تجهیزات پیشرفته و محیط حرفه‌ای نیاز داریم.

متناسب با نوع تبلیغات، در برخی از موارد تیزرهای رئال با عناصر موشن گرافیک یا انیمیشن ترکیب می‌شوند و اصطلاحا رئال موشن (رئال انیمیشن) پدید می‌آید. این شیوه طرفداران خاص خود را دارد و پروسه ای هزینه‌بر و زمانگیر را طی می‌کند.

تیزر موشن گرافیک

از انواع تیزر تبلیغاتی می‌توان به موشن گرافیک اشاره کرد. Motion graphic برای توضیح مفاهیم پیچیده، معرفی محصول یا خدمات و افزایش اگاهی از برند شما عالی عمل می کند. هنگامی که تیزر موشن به بهترین شکل ممکن طراحی شود، فورا بیننده را به سمت هدف دلخواه شما سوق می‌دهد. در ساخت تیزر تبلیغاتی  موشن می‌توان از عناصر دو بعدی و سه بعدی استفاده کرد. این دسته از تیزرها بیشتر برای برگزاری کمپین و معرفی خدمات در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کاربرد دارند؛ البته در سایر زمینه‌های بازاریابی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. هزینه ساخت تیزر تبلیغاتی به عوامل متعددی وابسته است؛ اما معمولا تیزرهای موشن پروژه‌های هزینه‌بری محسوب می‌شوند.

تیزر تبلیغاتی انیمیشن

ارتباط تنگاتنگی میان موشن گرافیک و انیمیشن وجود دارد. با وجود تمام شباهت‌ها، این دو مورد تا حدودی مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند. تیزر انیمیشن به بیان مفاهیم در قالب یک روایت داستان‌گونه می‌پردازد و پل ارتباطی عمیقی میان خود و بینندگان ایجاد می‌کند. برای ساخت انیمیشن‌های دو بعدی و سه بعدی به طراحی کاراکتر و  تصویرسازی  حرفه‌ای نیاز خواهیم داشت. امروزه استفاده از تیزر انیمیشن بیش از پیش افزایش پیدا کرده است

از استاپ موشن چه می‌دانید؟

انواع مختلفی از انیمیشن وجود دارد یکی از آن‌ها استاپ موشن (Stop-motion) نام دارد. این نوع از انیمیشن بر اساس یک فرآیند ساده طراحی می‌شود: قرار دادن وسیله مورد نظر، عکس‌برداری و تغییر موقعیت. البته، ساخت استاپ موشن به این راحتی هم نیست! ایجاد ده‌ها هزار حرکت کوچک و تکراری به زمان بسیار زیادی نیاز دارد و طبیعتا هزینه کار نیز افزایش پیدا می‌کند. استاپ موشن‌ها جادوی خاص خود را دارند و توانسته‌اند طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جذب کنند. این روش بیشتر در فیلم‌سازی و برنامه‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به کدام یک از تیزرهای تبلیغاتی نیاز دارید؟

برای انتخاب تیزر مناسب جهت معرفی کسب‌و‌کار خود باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. بودجه، ایده، نوع خدمات و مخاطبین شما، رقبا و… از عوامل تاثیرگذار در ساخت تیزر تبلیغاتی به شمار می‌آیند. تمام انواع تیزر تبلیغاتی در نوع خود موثر هستند، مهم این است که مخاطبین شما با کدام یک از آن‌ها ارتباط بیشتری برقرار کنند. اگر به مشاوره و اطلاعات بیشتری نیاز دارید، حتما از تجربه مشاورین استودیو الف بهره بگیرید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف