درباره الف

ژست عکاسی - اصول ژست گرفتن

اگر به حضور در مقابل دوربین عکاسی عادت نداشته باشید، عکاسی و ژست گرفتن به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود، این دغدغه تنها مربوط به شما نیست، بلکه عکاسان حرفه‌ای را نیز درگیر می‌کند. لازم نیست شبیه به یک مدل حرفه‌ای ژست بگیرید، با یادگیری اصول ژست گرفتن در عکاسی می‌توانید بهترین و زیباترین تصاویر را ثبت کنید. ما در ادامه مقاله قصد داریم به مهم‌ترین اصول ژست گرفتن اشاره کنیم، مهارتی که لازم است بلد باشید! پس تا انتها همراه ما باشید.

به نور دقت کنید

قبل از ورود به بحث ژست عکاسی و حالت بدن، بهتر است در مورد نور نکاتی را بیان کنیم. نور می‌تواند بهترین تصاویر را به بدترین عکس‌ها تبدیل کند و برعکس! اگر به عکاسی در فضای بسته علاقه دارید، رینگ لایت و سافت بافت و ادوات جانبی را فراموش نکنید. اما عکاسی در فضای باز نکات خاص خود را دارد.

اول اینکه در حدود ساعت 11 تا 4 بعد از ظهر به علت زاویه قرارگیری نور خورشید، سایه‌هایی که زیر بینی و چشم تشکیل می‌شوند خیلی شدید و تیره هستند. حدود یک ساعت بعد از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب خورشید زمانی مناسبی برای عکاسی است. فیلتر پولاروید نیز با فیلتر و حذف نور اضافی به شما کمک می‌کند تا پردازش بهتری از نور و روشنایی داشته باشید. حال که با نور بیشتر آشنا شدید، به سراغ اصول ژست گرفتن در عکاسی می‌رویم.

اهمیت شانه‌ها در ژست گرفتن

شانه‌ها پهن‌ترین قسمت بدن هستند و اگر مستقیم به سمت دوربین قرار بگیرند، حالت مربعی ایجاد می‌کنند. چرخاندن شانه‌ها (یا حتی کل بدن) ظاهری باریک و طبیعی‌تری به بدن می‌بخشد. این ویژگی در ژست گرفتن زنان اهمیت دارد. البته اگر مقصود ما از عکاسی نشان دادن قدرت و اقتدار یک شخص باشد، بهتر است که مدل به صورت تمام قد و کامل رو به روی دوربین قرار بگیرد. افتادگی شانه از دیگر مشکلاتی است که افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بهتر است بدن و ستون فقرات را در حالت ایستاده و قائم قرار دهید و شانه را اندکی از دوربین دور کنید.

بین تنه و دست خود زاویه ایجاد کنید

زمانی که به طور طبیعی می‌ایستیم، دست‌ها ناخودآگاه در امتداد پهلو و کمر قرار می‌گیرند، این روش را در عکاسی به طور کلی فراموش کنید. اگر فاصله‌ای بین کمر و دست‌ها وجود نداشته باشد، بدن از چیزی که هست بزرگتر به نظر می‌رسد. برای رفع این مشکل بهتر است که دست را در امتداد قائم بدن نباشد. با گذاشتن دست روی قسمت بالایی ران، بازوی خود را کمی بلند کنید. قرار دادن دست روی شانه دیگران یا جیب نیز پیشنهاد بسیار مناسبی است.

نقش سفیدی چشم در ژست عکاسی

چشم‌ها اولین قسمت از عکس هستند که یک فرد می‌بیند و آن‌ها را به یکی از مهم‌ترین عناصر در تصاویر تبدیل می‌کند. اما نکته مهمی که در عکاسی به ویژه پرتره اهمیت دارد، تناسب میان قسمت سفیدی و رنگین چشم است. خوب است که برای ثبت عکس‌های خلاقانه، مدل‌ها را به تماشای دوردست تشویق کنیم، اما در این صورت باید کنترل مناسبی بر خط دید چشم داشته باشیم.

چگونه به دست‌ها پوز بدهیم؟

دست‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها برای گرفتن پوزیشن در عکاسی هستند. راه های مختلفی برای حالت دادن به دست وجود دارد. اجازه دهید دست و انگشتان به طور طبیعی منحنی شوند. سعی نکنید آنها را در زوایای 90 درجه قرار دهید. بهترین راه، این است که یک وسیله جانبی مانند کیف، لباس، گل و… را در دست بگیرید که متناسب با فضای عکاسی باشد.

چطور می‌توانم فتوژنیک باشم؟

یک فرد فتوژنیک کسی است که در تصاویر خوب به نظر می رسد. برخی افراد به طور طبیعی فتوژنیک‌ بوده و چهره مناسبی دارند، اما به این معنی نیست که سایر افراد نمی توانند فتوژنیک باشند.  نکات زیر به شما در داشتن ژست عکاسی مناسب و چهره فتوژنیک کمک می‌کند.

  • نقاط قوت و ضعف خود را بپذیرید. همه ما ویژگی‌هایی داریم که مورد پسند ماست اما برخی از خصوصیات غیر قابل تغییر هستند. به جای جنگیدن با آن‌ها بهتره این ویژگی‌ها را بپذیریم و از چهره مصنوعی و ساختگی دوری کنیم.
  • لباس مناسب انتخاب کنید. لباس و اکسسوری جذاب دقیقا به اندازه اصول ژست گرفتن در عکاسی  مهم هستند. لباسی که انتخاب می‌کنید باید با محیط عکاسی در تناسب باشد.
  • طبیعی لبخند بزنید. یک لبخند یخ زده عکس را کاملا خراب می کند. تکنیک‌های مختلف را بیاموزید تا لبخند خود را طبیعی جلوه دهید.
  • به بالای لنز نگاه کنید. این روش باعث می‌شود چشمان شما بزرگتر به نظر برسند.
  • وقتی لبخند نمی‌زنید دهان خود را کاملا نبندید، زیرا باعث تنش در عضلات صورت می‌شود.
  • برای اینکه گردن کشیده تری داشته باشید، بهتر است که شانه ها را از گوش دور نگه دارید.

اصول ژست گرفتن را بهتر یاد بگیرید

دنیای عکاسی و اصول ژست گرفتن گسترده‌تر از چند نکته سادست. بسیاری از مدل‌های معروف دنیا بر این باور هستند که داشتن چهره مناسب ملاک قطعی و تعیین کننده نیست، بلکه شما باید بلد باشید که چگونه خوب عکس بگیرید و به بدن خود پوز بدهید. استودیو الف با استفاده از تجهیزات روز دنیا، تصویری کاملا ایده‌آل از هر آنچیزی که در ذهن دارید خلق می‌کند. اگر به آموزش حرفه‌ای عکاسی علاقه بیشتری دارید، دوره‌های آموزشی عکاسی ال شما را به قله‌های موفقیت نزدیک‌تر می‌کند.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف