درباره الف

اصول چیدمان در عکس‌های تبلیغاتی-عکس تبلیغاتی - عکاسی تبلیغاتی

طبق آمار منتشر شده از Etsy (سایت آمریکایی فروش صنایع دستی و عتیقه‌جات) 90 درصد از خریداران اظهار کرده‌اند که عکس مهم‌ترین عامل در خرید آنلاین است و حتی از اطلاعات محصول، توضیحات یا نظرات نیز کاربردی‌تر می‌باشد. این مورد تنها بخش کوچکی از اهمیت عکاسی تبلیغاتی را بیان می‌کند. تصویرسازی و عکاسی در کسب‌و‌کارهای امروزی، حرف اول را می‌زند. البته برای اینکه مخاطبین خود را به خوبی تحت تاثیر قرار دهید، باید با اصول چیدمان در عکس‌ های تبلیغاتی آشنا باشید. ترفندهای بیان شده در ادامه مقاله، مهارت شما در عکاسی تبلیغاتی را به طرز شگفت آوری بهبود می‌بخشند. با ما همراه باشی

تعیین هدف؛ مهم‌ترین ترفند عکس‌های تبلیغاتی

منظور از عکاسی هدفمند چیست؟ با یک مثال شروع می‌کنیم. فرضا سوژه عکاسی تبلیغاتی ما، یک گوشی هوشمند است. قبل از شروع عکاسی باید به مواردی همچون پس‌زمینه، اکسسوری، فضای نوری، ویژگی محصول، محل استفاده و… به درستی فکر کنیم. در غیر اینصورت، وارد یک مسیر بی‌هدف می‌شویم که به اندازه کافی تاثیرگذار نیست. در ارتباط با موارد ذکر شده با کارفرمای خود مشورت کنید تا تمام ویژگی‌های محصول به درستی نمایش داده شود.

مکان‌یابی سوژه در عکاسی تبلیغاتی

هدف اکثر عکس های تبلیغاتی، افزایش تعامل با مشتریان و در نهایت خرید محصول است. پس تمرکز اصلی عکس باید بر روی محصول باشد. بسیاری از عکاسان ترجیح می‌دهند سوژه را در وسط کادر قرار دهند. این کار به یکی از اصول چیدمان در عکاسی تبلیغاتی یعنی تقارن اشاره می‌کند. انسان به صورت ذاتی تمایل به تقارن و تعادل دارد. بهره‌گیری از این قانون به ما کمک می‌کند تا تعادل را در عکس تبلیغاتی حفظ کنیم. همچنین قرارگیری سوژه در وسط تصویر به اهمیت بالای آن اشاره دارد.

با قانون یک سوم، تقارن را دور بزنید

اگر به تقارن علاقه‌ای ندارید، می‌توانید از اصل یک سوم که یکی از مهم‌ترین ترفندهای عکاسی تبلیغاتی است استفاده کنید. در این روش کادر عکس را با دو خط عمودی و افقی به 9 قسمت تقسیم کرده و سوژه را در امتداد خطوط قرار می‌دهیم. تجربه نشان داده استفاده از قانون یک سوم، حس بهتری را به مخاطب القا می‌کند. زمانی که المان‌های زیادی در تصویر وجود داشته باشد، بیننده از جایی شروع به دیدن تصویر می‌کند که سوژه‌ها در امتداد خطوط قرار گرفته باشند. اگر محصول شما حالت نقطه‌ای دارد می‌توانید از محل تقاطع خطوط یک سوم کمک بگیرید.

عکاسی تبلیغاتی غذا با ترکیب‌بندی مثلثی

ترکیب‌بندی مثلثی جزء کامپوزیشن‌های کلاسیک به شمار نمی‌آید اما کاربرد زیادی در عکاسی تبلیغاتی به ویژه عکاسی غذا دارد. در این روش، سه سوژه‌ای که اهمیت بیشتری دارد به صورت یک مثلث در کنار همدیگر قرار می‌گیرند. این چیدمان باعث می‌شود که چشم بیننده بین سه سوژه اصلی در حرکت باشد. از ترکیب‌بندی مثلثی به اصل اعداد فرد در عکاسی می‌رسیم. تجربه نشان داده که اگر تعداد سوژه‌ها در تصویر فرد باشند، حس بسیار بهتری را در مخاطبین ایجاد می‌کند.

اهمیت رنگ در عکاسی تبلیغاتی را دست کم نگیرید

یکی از نکات مهم در اصول چیدمان عکس‌های تبلیغاتی، به رنگ‌بندی محصول باز می‌گردد. عکس‌های شهری، تبلیغاتی، صنعتی، طبیعت و… مجموعه از رنگ‌های مختلف را در بر می‌گیرند که استفاده هوشمندانه از آن‌ها اثری فاخر را ایجاد می‌کند. به این منظور بهتر است از جدول رنگ‌های مکمل عکاسی کمک بگیرید تا بهترین انتخاب را برای رنگ محصول، پس زمینه و اکسسوری‌ها داشته باشید. در این میان، رنگ محصول و سوژه اصلی نقش مهم‌تری ایفا می‌کند. اگر محیط و وسائل اطراف آن رنگ جذاب‌تری نسبت به سوژه داشته باشند، عملا توجه از روی محصول برداشته می‌شود. اگر محصول شما بی‌رنگ است، می‌توانید از پس زمینه‌ای متناسب با رنگ‌های مکمل استفاده کنید. در این صورت نظرات به سوژه اصلی جذب می‌شود، چون رنگ محصول نسبت به پس زمینه بسیار متفاوت‌ است.

چگونه در عکاسی تبلیغاتی عمق ایجاد کنیم؟

هر تصویری به طور کلی از سه قسمت پیش زمینه، میان زمینه و پس زمینه تشکیل شده است. ما می‌توانیم با بهره‌گیری از سوژه های فرعی متعدد معنی و مفهوم بیشتری در تصاویر ایجاد کنیم. همچنین با تعبیه عناصر مرتبط در پیش زمینه و پس زمینه و با در نظر گرفتن اینکه سوژه اصلی در میان زمینه قرار دارد، عمق مناسبی در تصاویر ایجاد شده که آن را به عکسی چشم‌نواز تبدیل می‌کند. البته همیشه لازم نیست تا سوژه اصلی رو در میان زمینه قرار دهیم. به یاد داشته باشید با ایجاد عمق مناسب در تصاویر، فاصله میان سوژه‌ها بهتر نمایان می‌شود.

از فوکوس اتوماتیک صرف نظر کنید

درست است که فوکوس اتوماتیک یک قابلیت سریع و بی‌دردسر در دوربین‌های عکاسی به شمار می‌آید، اما این حالت چندان دقیق نیست. به طوری که در دو شات متوالی، امکان جابه‌جایی فوکوس وجود دارد. در عکاسی تبلیغاتی که اهمیت فوکوس بسیار بالاست، بهتر است که از حالت دستی استفاده کنیم. برای این کار دوربین را در حالت live view قرار داده و روی سوژه زوم می‌کنیم. پس از زوم کردن با چرخاندن رینگ فوکوس، بهترین حالت سوژه را پیدا می‌کنیم.

اصول چیدمان در عکس‌ های تبلیغاتی بسیار گسترده است

کامپوزیشن یا ترکیب‌بندی های بسیار متعددی برای عکاسی تبلیغاتی وجود دارد که هر یک در فیلد مخصوص خود به کار می روند. شرکت در کلاس‌های عکاسی، منبع بسیار مناسبی برای یادگیری اصول عکاسی است که در نهایت به یک منبع درآمد عالی تبدیل می‌شود. اگر به عکاسی علاقه مند‌هستید، خدمات ویژه آکادمی الف را فراموش نکنید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف