درباره الف

تیزر تبلیغاتی موفق

85 درصد کاربران اینترنتی در ماه محتوای ویدئویی می‌بینند. این رقم به میزان اهمیت تیزرهای تبلیغاتی و محتوای ویدئویی در دنیای امروز اشاره دارد. ساخت تیزر تبلیغاتی موفق شاید سخت و زمانبر باشد، اما در صورت رعایت اصول اولیه سبب رشد کسب‌و‌کار شما خواهد شد. امروزه بخش اعظم بازاریابی محتوایی به سمت ویدئو و ساخت تیزرهای تبلیغاتی حرکت می‌کند. این امر در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب مشهودتر است. جالب است بدانید که یوتیوب به دومین موتور جستجوی پرطرفدار دنیا پس از گوگل تبدیل شده و در امر بازاریابی محتوایی نقش بزرگی را ایفا می‌کند. البته هر تیزر تبلیغاتی موثر نیست، بلکه برای ساخت محتوای تبلیغاتی باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیریم که در ادامه به آن‌ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

چرا ساخت تیزر تبلیغاتی مهم است؟

63 درصد کسب‌و‌کارها اعلام کردند که ویدئوهای تبلیغاتی بالاترین نرخ برگشت را برای آن‌ها داشته‌اند. سوال اصلی این است که چرا تیزرهای تبلیغاتی بیشتر از سایر شیوه‌های جذب مخاطب مورد توجه قرار می‌گیرند؟ یکی از دلایل اصلی جذاب بودن تیزرهای تبلیغاتی به مغز مربوط می‌شود. ذهن انسان به حرکات بیشتر توجه کرده و در محتوای ویدئویی حواس شنوایی و بینایی مخاطب به طور همزمان درگیر می‌شوند. تیزرهای تبلیغاتی می‌توانند در مدت زمان بسیار اندک حجم زیادی از اطلاعات را منتقل کرده و نسبت به سایر روش‌های جذب مخاطب، به امر فروش نزدیک‌تر هستند. جالب است بدانید که محتوای ویدئویی نزدیک به 1200 برابر بیشتر از تصاویر و متن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند.

ویژگی تیزر تبلیغاتی موفق

با در نظر گرفتن عوامل زیر می‌توانیم مطمئن شویم که تیزر تبلیغاتی مورد تایید بوده و برای کسب‌و‌کار مثمر ثمر واقع می‌شود. البته قبل از ساخت کلیپ تبلیغاتی باید به سند استراتژی محتوا و شخصیت برند توجه ویژه‌ای داشته باشیم. محتوای ما باید شخصیت برند را همسو با سند استراتژی محتوا و ماهیت کسب‌و‌کار در ذهن مخاطب طراحی کند. با اینکه ویدئوی ما تبلیغاتی است و هدف نهایی فروش محصولات و خدمات است، اما آگاهی از برند اهمیت بسیار بیشتری نسبت به سایر عوامل دارد. موارد زیر از مهم‌ترین ویژگی‌های یک تیزر تبلیغاتی موفق هستند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

تیزر تبلیغاتی داستان‌محور، مهم‌ترین شیوه جذب مخاطب

داستان سرایی یکی از ویژگی‌های مهم برای افزایش تاثیرگذاری تیزر تبلیغاتی است. تجربه نشان داده که خط داستانی در محتوای ویدئویی آمار فروش را به طرز شگفت‌آوری افزایش می‌دهد. برای اینکه مطمئن بشویم کلیپ تبلیغاتی داستان خوبی دارد، بهتر است آن را از چشم یک مخاطب و بیننده بررسی کرده و هدف آن را تعیین کنیم. اگر نتوانیم مقصود خود را از ساخت تیزر تبلیغاتی دریافت کنیم، قطعا به یک تیزر تبلیغاتی موفق دست پیدا نکردیم!

تکنیک پارودی در ساخت کلیپ تبلیغاتی چه تاثیری دارد؟

بیشتر افراد جامعه به تبلیغات مستقیم حس چندان مثبتی ندارند. به همین دلیل با استفاده از تکنیک پارودی سعی می‌کنیم تا تبلیغات را به سلیقه مخاطب نزدیک‌تر کنیم. تکنیک پارودی به مخاطب القا می‌کند که این یک تیزر تبلیغاتی نیست؛ بلکه ویدئویی جذاب، خلاقانه و خاطره‌انگیز است که احساس خوبی را در شما ایجاد می‌کند. به طور مثال یکی از روش‌های اصلی برای ساخت تیزر تبلیغاتی بازطراحی سکانس‌های معروف فیلم و سریال در جهت تبلیغات محصول یا افزایش آگاهی از برند است. نکته اصلی اشاره ریز و پنهانی به فروش است تا بیننده دچار حس بی‌اعتمادی نشود. این تکنیک در اکثر شرکت‌های بزرگ انجام شده که نهایتا به انجام کال تو اکشن منجر می‌شود.

اصل مهم خلاقیت در تیزرهای تبلیغاتی!

مردم عصر امروز در بمباران اطلاعاتی قرار دارند و هر روز با حجم وسیعی از تبلیغات روبه‌رو می‌شوند. در نتیجه استفاده از محتواهای کلیشه ای دیگر مرسوم و مخاطب پسند نیست. خلاقیت، عنصر طلایی در ساخت تیزر تبلیغاتی موثر است که می‌تواند کسب و کار شما را به اوج برساند. خلاقیت سبب تبدیل یک تبلیغات کسل‌کننده به پیامی جذاب و مخاطب‌پسند می‌شود. استفاده از شیوه تبلیغات منفی در آگاهی از برند بسیار کارساز است. در این تکنیک به جای اشاره‌کردن به مزیت‌های رقابتی، بر عواقب نبود برند و محصولات تکیه کرده که در نوع خود مخاطبان زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کیفیت بصری را دست کم نگیرید.

کیفیت بصری و امکانات ویدئویی به اندازه خلاقیت و داستان سرایی و حتی بیشتر از آن اهمیت دارند. البته منظور خرید امکانات گران قیمت در ابتدای راه نیست بلکه با ابزارهای در دسترس باید بهترین کیفیت را به اجرا بگذاریم. توجه داشته باشید که کیفیت ویدئو نباید از بیش از حد معینی پایین باشد. بینندگان از یک شرکت تبلیغاتی توقع تیزر باکیفیت و خلاقانه دارند تا بتوانند به اندازه کافی با آن ارتباط برقرار کنند. از دیگر خصوصیات تیزر تبلیغاتی موفق می‌توان به مزیت‌های تکنیکال مانند افکت‌های جذاب در ابزارهای تدوین اشاره کرد.

تیزر تبلیغاتی احساسی برنده است!

یکی از خصوصیات تیزر تبلیغاتی موفق این است که بتواند احساسات مخاطب را برانگیزد. اگر مخاطب با تیزر شما بخندد، گریه کند، خوشحال و یا حتی خشمگین شود ارتباط عمیق‌تری با برند برقرار کرده و نهایتا به مشتری وفادار تدیل می‌شود. تیزرهای تبلیغاتی احساسی و درگیرکننده به سرعت وایرال شده و در لیست ترندهای روز قرار می‌گیرند. از انواع کلیپ‌های تبلیغاتی درگیر کننده می توان به محتوای ویدئویی مسئولیت اجتماعی اشاره کرد.

دعوت به اقدام فراموش نشود.

آخرین مرحله در ساخت تیزر تبلیغاتی موثر این است که از مخاطب بخواهیم فعالیتی انجام دهد، مثلا پست ما را شیر، لایک و یا ذخیره کند. کال تو اکشن یا دعوت به اقدام تعامل مخاطبین با برند رو افزایش می‌دهد که تاثیر بسیار زیادی در آگاهی از برند و در نهایت فروش دارد. بهتر است به طور مستقیم و شفاف خواسته خود را مطرح کنید، در غیر اینصورت کاربران دعوت به اقدام را نادیده می‌گیرند.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف