درباره الف

اصول رنگ در طراحی گرافیک

اگر به عنوان یک طراح گرافیک مشغول فعالیت هستید، حتما از تاثیر رنگ در جذابیت تصاویر و طرح‌ها اطلاع دارید. رنگ یکی از عناصر مهم در طراحی گرافیکی است که می‌تواند احساسات انسان‌ها را تحریک کند. اما نکته مهم این است که استفاده از رنگ در طراحی گرافیکی سلیقه‌ای نیست و باید متناسب با هویت بصری برند پیش برود. به همین دلیل، اصلی به نام تئوری رنگ در طراحی گرافیک مطرح می‌شود که به کلیات استفاده از رنگ‌ها در طراحی گرافیکی اشاره می‌کند. اما به‌عنوان یک طراح گرافیک، درک نحوه شکل‌گیری رنگ و مهم‌تر از آن، چگونگی ارتباط رنگ‌های مختلف با یکدیگر برای استفاده مؤثرتر در طراحی‌ بسیار ضروری است. در این مقاله از استودیو الف به معرفی کلی  تئوری و اصول رنگ در طراحی گرافیک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تئوری رنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

از آنجایی که ترکیب‌های رنگی بی‌نهایتی وجود دارد، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام رنگ برای برند شما بهترین عملکرد را دارد می‌تواند سخت باشد. همینجاست که اصول رنگ در طراحی گرافیک به کمک ما می‌آید. تئوری رنگ مجموعه‌ای از اصول و قوانین است که جهت ایجاد ترکیب‌های رنگی هماهنگ و جذاب برای جلب توجه چشم و حواس استفاده می‌شود. این تئوری به ما کمک می‌کند تا رنگ‌های متعادل و موثر را انتخاب کنیم. چرخه رنگ، هارمونی رنگ و Color Scheme از مهم‌ترین اصول رنگ در طراحی گرافیک به شمار می‌آیند.

آشنایی با چرخه رنگ در طراحی گرافیک

اولین چرخه رنگ توسط اسحاق نیوتن در سال 1666 طراحی شد و طراحان گرافیک همچنان از این دایره برای هارمونی رنگ و ساخت پالت استفاده می‌کنند. چرخه رنگ از سه رنگ اصلی (قرمز، زرد، آبی)، سه رنگ ثانویه (سبز، نارنجی، بنفش) و شش رنگ ترکیبی تشکیل شده است. رنگ ثانویه از ترکیب رنگ‌های اصلی و رنگ‌های ترکیبی از ادغام رنگ‌های ثانویه و اصلی ایجاد می‌شوند. سوال اصلی این است که چرا قرمز، زرد و آبی به عنوان رنگ‌های اصلی انتخاب شده‌اند؟ ترکیب هیچ رنگی با یکدیگر نمی‌تواند رنگ‌های اصلی را ایجاد کند. به عبارت دیگر، رنگ‌های اصلی تنها با استفاده از رنگدانه‌های طبیعی ساخته می‌شوند.  چرخه رنگ از مهم‌ترین تئوری رنگ در طراحی گرافیک به شمار می‌آید که به واسطه آن در نهایت به هارمونی رنگ می‌رسیم. این دایره بر اساس سیستم RGB تهیه شده است.

چگونه به هارمونی رنگ برسیم؟

هارمونی رنگ یک تکنیک اساسی در طراحی گرافیکی است که به قوانین ترکیب رنگ‌های مختلف اشاره می‌کند. برای هدایت هدف، زیبایی‌شناسی و دستیابی به نتایج بهتر، تسلط بر هارمونی رنگ‌ها به ویژه برای طراحان ضروری است. هارمونی رنگ ارتباط تنگاتنگی با چرخه رنگ دارد. در واقع پس از انتخاب رنگ اصلی توسط طراح از نمودار چرخه رنگ، هارمونی رنگ وارد ماجرا می‌شود. انواع مختلفی از هارمونی رنگ  Color Scheme وجود دارد که در ادامه به پرکاربردترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

رنگ های مکمل در طراحی گرافیکی

همانطور که از نامش پیداست، این رنگ‌ها مکمل هستند و در چرخه رنگ رو به روی یکدیگر قرار دارند. هنگام استفاده از رنگ‌های مکمل دقت زیادی داشته باشید زیرا ترکیب این رنگ ها رنگ بسیار قابل توجهی ایجاد می‌کند که برای همه طرح‌ها مناسب نیست. بهتر است از آن‌ها برای بلد کردن استفاده کنید.

ترکیب رنگ آنالوگ در هارمونی رنگ‌ها

رنگ‌های آنالوگ یا مشابه در دو طرف رنگ انتخاب شده قرار دارند. آنها معمولاً ترکیب رنگ‌هایی را نشان می‌دهند که در طبیعت وجود دارد و  از نظر بصری چشم نوازند. استفاده بیش از حد از رنگ‌های آنالوگ می‌تواند کار شما را یکنواخت جلوه دهد.

رنگ‌های سه‌گانه در طراحی گرافیک

هارمونی سه گانه رنگ‌هایی هستند که به طور مساوری در اطراف دایره قرار داشته و مثلث متساوی الاضلاع تشکیل می‌دهند. از آنجایی که این ترکیب رنگ بسیار جلب توجه می‌کند است، در انتخاب آن باید دقت زیادی به خرج دهید. در ترکیب رنگ‌های سه گانه معمولا از یک رنگ اصلی و دو رنگ فرعی لایت استفاده می‌کنند.

رنگ‌ها چه تاثیری بر ذهن مخاطب می‌گذارند؟

روانشناسی رنگ، مطالعه چگونگی تأثیر رنگ بر رفتار ماست. در برندسازی، روان‌شناسی رنگ‌ها بر چگونگی اثر رنگ بر افکار مشتری تمرکز دارد و اینکه آیا آنها مشتریان را متقاعد می‌کنند که برندهای خاصی را دنبال یا خریدی انجام دهند؟ تحقیقات و آمارها نشان می‌دهد که تا 90 درصد از برداشت های آنی درباره محصولات می‌تواند تنها بر اساس رنگ باشد. در ادامه با تاثیر رنگ‌های اصلی بر ذهن آشنا می‌شوید.

روانشناسی رنگ قرمز

در میان همه رنگ‌ها، قرمز فعال‌ترین رنگ است که بر همه چیز، از رفتار ما در مدرسه تا روابط تأثیر می‌گذارد و می‌تواند احساسات منفی (پرخاشگری) و مثبت (شور و اشتیاق) را برانگیزد.

رواشناسی رنگ زرد

رنگ زرد جوهره شادی، نشاط و امید است. روحیه را بالا می‌برد، اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و خلاقیت را تقویت می‌کند. رنگ زرد معمولا در علائم راهنمایی و رانندگی و ایموجی‌ها دیده می‌شود.

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی حس امنیت و اعتماد به برند و مخاطبین القا می‌کند. همچنین می‌تواند باعث ایجاد آرامش و اعتماد بین افراد شود. آبی اغلب در اماکن ورزشی و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلام آخر

رنگ‌ها بسیار شگفت‌انگیز هستند: آنها می‌توانند شادی را به ما القا کنند و به طور کلی احساسات‌مان را تحت تاثیر قرار دهند. استفاده صحیح از اصول رنگ در تبلیغات ابزار بسیار قدرتمندی است: زمانی که یک تبلیغ رنگ مناسبی برای مطابقت با خدمات یا محصولات ارائه شده داشته باشد و به طور همزمان برای بازار هدف صحیح جذابیت داشته باشد، موفقیت زیادی را برای برند رقم می‌زند. کارشناسان استودیو الف با استفاده از متخصصین توانمند و باتجربه، بهترین لوگو متناسب با هویت برند شما را طراحی و در اختیارتان قرار می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف