درباره الف

تفاوت عکاسی تبلیغاتی و صنعتی - عکاسی تبلیغاتی و صنعتی

نه تنها عموم مردم بلکه بسیاری از عکاسان از این دو واژه به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. اما عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی دو سبک و فرمول کاملا متفاوت هستند. مهم است که شما به عنوان یک کارآفرین، مدیر بازاریابی یا مدیر عامل، زمانی که می‌خواهید از محصولات خود عکس بگیرید، بین این دو سبک تفاوت قائل شوید. عکاسی تبلیغاتی یا عکاسی صنعتی برای تبیین استراتژی بازاریابی شما ضروری است. با این حال، ابزار، هدف و ایده‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. به نظر شما تفاوت عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی بر روی محصول متمرکز بوده و مزایا و ویژگی‌های خاص آن را برجسته می‌کند تا مشتریان بالقوه را به خرید محصول تشویق کند. عکاسان صنعتی از محصولات، لباس‌ها، لوازم آرایشی، ماشین‌ها، ساختمان‌ها، آپارتمان‌ها یا هر چیزی که در سایت‌های فروش آنلاین قرار بگیرد، عکس می‌گیرند. تصاویر صنعتی حرفه‌ای برای وب‌سایت‌ها، کاتالوگ‌ها، آگهی‌ها یا بیلبوردها مورد استفاده قرار می‌گیرند. نور خوب، پس‌زمینه مناسب و محصول در مرکز عکس توجه مخاطب را به خوبی جلب می‌کنند. همانطور که گفته شد مهم‌ترین هدف تولید تصاویر صنعتی این است که محصولات را برای مصرف کنندگان بالقوه جذاب کند.

عکاسی تبلیغاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

عکاسی تبلیغاتی مانند صنعتی نیازی به تمرکز بر فروش ندارد. در اینجا هدف برانگیختن برخی از احساسات و برداشت‌های خاص بینندگان است. عکاسان تبلیغاتی می‌توانند نحوه ارائه محصولات، خدمات، سبک زندگی و ایده‌ها را به طور کامل تفسیر کنند. همین احساسات و تفاسیر مشتری را متقاعد می‌کند که چیزی بخرد یا سفارش دهد. در تصاویر تبلیغاتی فضای بیشتری برای خلاقیت و نبوغ نسبت به عکاسان صنعتی وجود دارد. برای جلد مطبوعات، جلد آلبوم موسیقی، جلد کتاب معمولا از عکاسی تبلیغاتی استفاده می‌کنند. یک عکاس تبلیغاتی خوب می‌تواند داستان محصول را بازگو کند و هزاران بیننده را با استفاده از تصاویر مناسب، رنگ، نور و کادربندی تشویق به خرید کند.

لوازم لازم برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

  • دوربین: گرفتن عکس بدون دوربین غیر ممکن است. به همین دلیل است که یک عکاس باید روی یک دوربین باکیفیت برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی سرمایه‌گذاری کند.
  • نور مناسب: هنگام عکاسی، چه برای مقاصد صنعتی یا تبلیغاتی، باید از نور مناسب استفاده کنید. نور نامناسب می‌تواند بهترین تصاویر را به بدترین شکل ممکن نشان دهد.
  • آشنایی با عکاسی: عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از چند جهت با عکاسی معمولی متفاوت می‌باشد. در نتیجه آگاهی از این دو سبک نیز ضروری است.
  • زاویه صحیح: هنگام گرفتن عکس صنعتی یا تبلیغاتی، باید عکس را از زاویه درست بگیرید. اگر زاویه نادرست باشد، تصاویر به اندازه کافی خوب نخواهند بود.

چه تفاوتی بین عکاسی صنعتی و تبلیغاتی وجود دارد؟

در حالی که بین این دو سبک  اشتراکات زیادی وجود دارد، اما تفاوت‌های زیادی هم به چشم میخورد:

هدف اصلی

عکاسی صنعتی بیشتر محصول محور است، در حالی که عکاسی تبلیغاتی بیشتر مشتری محور است. هدف اصلی عکاسی صنعتی کمک به کاربران هدف است که محصولات یا خدمات را بشناسند. اما در عکاسی تبلیغاتی استفاده از تصاویر جذاب مخاطبان هدف را به خرید تشویق و ترغیب می‌کند.

موضوع تمرکز

عکاسی صنعتی بر روی محصولات متمرکز است. ممکن است اشیاء دیگری به عنوان لوازم جانبی وجود داشته باشد، اما تمرکز اصلی بر روی محصولی است که باید به فروش برسد. اما، عکاسی تبلیغاتی به طور همزمان بر موارد کلی‌تری مانند محصول، پس‌زمینه، ایده و اهداف تمرکز دارد؛ مانند مجموعه‌ای از همه چیزهایی است که برای تبلیغ محصولات اصلی و ترغیب مشتری لازم است.

احساس در مقابل توضیحات محصول

عکاسی تبلیغاتی با ایجاد روحیه یا احساس، مخاطب را جذب می‌کند. در حالی که عکاسی صنعتی فقط محصولات را ارائه می‌دهد و محصولات را از طریق تصاویر توصیف می‌کند. در یک آگهی می‌توانید از عکاسی صنعتی استفاده کنید. اما، هر عکس صنعتی، تبلیغ نیست! عکاسی صنعتی صرفا یک لحظه را ثبت کرده در حالی که عکاسی تبلیغاتی یک داستان را منتقل می‌کند.

کلام آخر

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در دنیای امروز بسیار قابل توجه است. مردم در این امر پیشرفت کرده‌اند و اکنون قبل از خرید چیزی به دنبال عکس می‌گردند. بنابراین باید بدانید که عملکرد این دو سبک به چه صورت است و برای رسیدن به اهداف خود باید از کدام یک استفاده کنید؟ متخصصین ما در استودیو الف در این مسیر همراه شما هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی یا شماره‌های درج شده در سایت با ما در تماس باشید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف