درباره الف

اهمیت طراحی لوگو در برند سازی-طراحی لوگو و برند سازی

طراحی لوگو و برند سازی، مفهوم و معنای مجزا از یکدیگر دارند. لوگو، نشانه یا آرم تصویری است از آنچه یک کسب و کار یا برند تصمیم دارد به مشتریان نشان دهد. این آرم ممکن است نماد و تصویر، عبارت و لغات و یا هر دو باشد. لوگو در واقع اولین زیرساخت و اساس شناسایی کسب و کار توسط مخاطبین خود است. اما برند سازی به مراحلی اطلاق می شود که طی آن هویت و اصالت یک برند طراحی می شود. همچنین از طریق تبلیغات، فعالیت های یک کسب و کار به بازار معرفی می شود. در حالت کلی لوگو المانی است که برند را مطرح می کند و در معرض بهتر شناخته شدن و در ذهن مخاطبان خود قرار می دهد.  اهمیت طراحی لوگو در برندسازی زمانی اشکار میشود که به بررسی هر یک از این موارد پرداخته شود.

دلایل اهمیت طراحی لوگو در برندسازی

شاید این مطلب به ذهن تان بیاید چرا طراحی لوگو در برند سازی اهمیت دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت زمانی که مشتریان با لوگوی یک کسب و کار ارتباط خوبی داشته باشند، به جرات می توان گفت فراموش کردن برند آن غیر ممکن است.

برای روشن شدن اهمیت وجود لوگو ( ارم و یا نشانه ) در برندسازی می توانیم آن را به شرح زیر بیان نماییم:

· ارم تصویری یا نشانه قادر است ماهیت برند کسب کار شما را به کاربران شناساند.

· جذب مخاطبین جدید

· لوگو شما را بیشتر مطرح می کند و شما را در معرض دید قرار می دهد.

· آرم تصویری یا نشانه شما را خاص نشان می دهد.

· لوگو شما را حرفه ای نشان می دهد.

· آرم تصویری اعتماد مخاطبین را جلب می کند. چرا که بیان می کند شما همیشه خواهید بود.

· نماد برند سبب می شود جذابیت بصری برند کسب و کار شما افزایش یابد.

· نشانه در شبکه های اجتماعی و تبلیغات به معرض دید بودن برند کمک می کند.

· لوگو با مخاطبین خود یک ارتباط احساسی برقرار می کند.

· کمترین انتظار در بازار جهانی، به معنای داشتن یک نماد برند خوب است.

برای مثال زمانی که شما برند اپل را می بینیم یا می شنویم به سرعت به نماد لوگو و علامت اپل و آن سیبی که گاز گرفته شده است در ذهنمان نمایان می شود. شاید هرگز بدون داشتن این آرم و نماد سیب گاز زده به سرعت نمی توانستید با برند آن ارتباط برقرار کنید. در واقع باید دانست لوگو یکی از ابزار های با اهمیت برای برند سازی است.

چرا نباید از اثرگذاری طراحی لوگو در برند سازی غافل شد؟

مهمترین اثر گذاری یک طراحی لوگو خوب در برندسازی، افزایش یافتن آگاهی از برند است. زمانی که بتوانیم لوگو را خوب طراحی کنیم به تنهایی و در اولین دید می تواند ارزش و کیفیت محصول را نشان دهد.

باید توجه کرد برای ایجاد تاثیر اولیه برند در افکار مشتری تنها ۹۰ ثانیه زمان داریم و تنها عنصری که بتواند در این زمان کم بیشترین تاثیر را داشته باشد یک لوگوی به یاد ماندنی است. این لوگو به عنوان یک بیلبورد تبلیغاتی در بنرها، کارت ها، شبکه های اجتماعی و … استفاده می شود. طراحی یک لوگوی خوب آنقدر در برند سازی مهم است که اعتماد و آینده کسب و کار را می سازد.

آیا طراحی لوگو جدید در برندسازی بهتر تاثیر گذار است؟

شرکت های زیادی برای بهبود برند سازی خود اقدام به طراحی لوگو جدید یا لوگوی قدیمی خود را باز طراحی می کنند. برای نمونه شرکت اسنپ چند سال گذشته لوگوی خود را عوض کرد. این شرکت در طراحی دوباره لوگوی نوین خود تغییرات زیادی کرد. اما شرکت اسنپ آنقدر خوب روی طرح جدید تبلیغات انجام داد که حتی در خاطر افرادی زیادی نیست که لوگوی قدیمی چه شکلی بوده است.

تحقیقاتی صورت گرفته نشان می دهد ۷۴ درصد از شرکت ها بعد از ۷ سال از فعالیت، لوگوی خود را باز طراحی می کنند. یکی از دلایل این امر طراحی غیر حرفه ای و ضعیف لوگوی قدیمی است. برای طراحی کردن لوگوی، بهترین کار سپردن آن به شرکت های طراحی گرافیک حرفه ای است تا نیاز به باز طراحی نباشد. با طراحی مجدد لوگو به برندینگ شرکت خود نیز کمک خواهید کرد. هرچند باید توجه کرد طراحی دوباره لوگو همیشه موفق نخواهد بود برای مثال لوگوی جدید طراحی شده فیس بوک مخالفان زیادی داشت.

سخن آخر

در این مقاله سعی شده شما را با اهمیت طراحی لوگو در برندسازی آشنا کنیم. با قاطعیت می توان گفت که طراحی کردن لوگو اولین گام برای برند سازی است. هر شرکتی با داشتن کسب و کار کوچک و بزرگ باید قبل از هر اقدامی لوگو طراحی کند. داشتن یک لوگوی خوب سبب افزایش آگاهی از برند خواهد شد.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف