درباره الف

ویدئوکست - پادکست

در دنیای پر تنش و آشوب امروزه افراد برای رهایی از این هرج و مرج این روزها به پادکست پناه می برند. برای خیلی ها گوش دادن به آن به روتینی تبدیل شده است که دیگر نمی توانند از آن جدا شوند. اما ویدئوکست یا همان ویدکست همان طور که از نامش مشخص است نوعی محتوا صوتی است ولی همراه با محتوای تصویری. به طور کلی پادپخش ها بعد از تهیه محتوای صوتی در اختیار مخاطبین خود قرار می گیرند. برندهای بسیاری هستند که با اضافه کردن ویدئو به محتوای صوتی خود سعی در ارتباط و تعاملی تر کردن آنها هستند.

پادکست چیست؟

پادکست یا پادپخش به زبان ساده همان صدای ضبط شده است که در شبکه های اجتماعی یا اینترنت پخش می شوند و هر کسی می تواند به این فایل صوتی گوش دهد. این پادپخش می تواند اخبار، آموزش زبان، خلاصه کتاب، یا صحبت ها یک نفر درباره موضوعی مشخص باشد. بر طبق لغت نامه آکسفورد، پادپخش به برنامه های رادیویی گفته می شود که دیجیتال ضبط شده برای دانلود علاقمند توسط دستگاه های پخش کننده صدا، در اینترنت گذاشته می شود. پخش صدا در پادپخش به دو روش انجام می شود.

· پخش آنلاین از طریق کلیک پخش در وب سایت

· دانلود محتوای صوتی روی سیستم موبایل یا کامپیوتر و شنیدن فایل صوتی با اجزای جانبی آنها

 پادپخش در سال ۲۰۰۴ به سرعت گسترش یافت و بیشتر برای ارائه اخبار و محتوای آموزشی استفاده می شود.

ویدئوکست چیست؟

تنها تفاوت ویدئوکست با پادپخش در این است که به فایل یا برنامه تصویری اطلاق می شود. در این صورت می توان مصاحبه شونده و مصاحبه کننده را مشاهده کرد. اما از عیب های ویدکست این است که اگر بخواهیم یک فایل تصویری ۳۰ دقیقه را دانلود کنیم باید حجمی بیش از ۵۰ مگا بایت را داشته باشیم. ممکن است اشخاص زیادی چنین حجمی را نداشته باشند.

ویدئو کست یا پادکست؟ به کدام نیاز دارید؟

امروزه اشخاص در هنگام تهیه یک محتوای پزشکی، علمی، اخبار و… اقدام به تهیه فایل های صوتی و ویدئو کست می کنند. تا چنانچه اگر شخصی توانایی دانلود فایل تصویری با حجم زیاد را نداشته باشد بتواند از طریق محتوای صوتی از این فایل ها بهره ببرد.

مزایای ویدئو کست و پادکست

ویدئوکست - پادکست

در روش پادکست ارائه محتوای صوتی بر پایه تقاضای مصرف کننده و محتوای وب سایت تهیه می شود. مانند رادیو اطلاعات به او تحویل داده نمی شود بلکه اطلاعات بر پایه نیاز خود تحویل می گیرد. در این روش متقاضی فایل صوتی مورد نظر خود می تواند علاوه بر رایانه از طریق دستگاه های دیگر، آن را نیز دریافت کند. همچنین برای پخش فایل نیاز نیست حتما کاربر کامپیوتر داشته باشد. فقط کافی است دستگاهی در اختیار متقاضی باشد که توانایی پخش فایل صوتی را داشته باشد.

در فایل های صوتی پس از دانلود، آنها برای پخش دیگر به اینترنت احتیاجی ندارند در حالیکه در بعضی از فایل های صوتی برای پخش محتوا صوتی نیاز به حفظ ارتباط اینترنت است. در پادپخش امکان شنیدن هر قسمت، شنیدن قسمتی خاصی و جلو و عقب بردن فایل ممکن است. کاربر می تواند به تعداد زیاد فایل را گوش دهد در صورتی که در رادیو اینترنتی چنین امکانی وجود ندارد. ویدئو کست فرصتی است که برای بیشتر شنیدن و دیدن فایل های پادپخش شما است. همچنین این روش بسیار اجتماعی می باشد.

ویدئوکست و پادکست چرا اهمیت دارد؟

افرادی زیادی هستند که پادکست را دوست دارند و گاهی نیز فایل های ویدئویی را به صوتی ترجیح می دهند. البته جای تعجب نیست که یوتیوب دومین پلتفرم رسانه اجتماعی شده است. با اضافه کردن یک فایل ویدئویی به پادپخش خود می توانید میزان کاربران و طرفداران خود را اضافه کنید. جالب است بدانید زمانی که صرف تهیه ویدئو کست و پادکست می شود تفاوت چندانی ندارد‌. فقط باید کمی زمان و هزینه صرف نمایید که یک ویدئو به پادپخش خود اضافه کنید.

سخن آخر

این روزها پادکست در همه جا وجود دارد و مباحث زیادی را مورد تحلیل و آنالیز قرار می دهد. در سال های اخیر با پیشرفت فضای پادپخش، کیفیت آن به صورت بسیار چشمگیر افزایش یافته است. در حال حاضر پادپخش های زیادی به زبان فارسی و در مباحث متنوعی در کانال های اجتماعی موجود دارند. این نوع محتواهای صوتی طرفداران زیادی در بین کاربران فارسی زبان به خوبی باز کرده است. ظهور ویدئو کست های فارسی زبان تحولی نوین در فناوری و اطلاعات است و ویدئوکست های فارسی زبان امروزه در بین کاربران طرفداران زیادی برای خود کسب کرده است.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف