درباره الف

تولید پادکست - ساخت پادکست

یکی از روش های اطلاع رسانی و تولید محتوا تولید پادکست می باشد که در عصر حاضر طرفداران آن به نحو چشمگیری افزایش یافته است. در این مطلب قصد داریم تعریفی دقیق از پادکست را ارائه دهیم و علاوه بر آن به 5 نکته ی مهم در ساخت پادکست اشاره کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پادکست چیست؟

در عصر حاضر بشر چند وظیفه ای شده است و مایل است در کنار انجام کارهای روزمره به یادگیری و دریافت هر چه سریعتر اطلاعات بپردازد.

پادکست و محتوای صوتی که شامل مجموعه ی از اپیزودهای فایل صوتی در موضوعات متنوع می باشد بستری مناسب جهت دریافت اطلاعات و افزایش آگاهی است به همین دلیل کسب و کارها و کارآفرینان متعدد جهت ارتباط با مخاطبان خاص خود از تولید پادکست استفاده می کنند.

چرا گرایش به ساخت پادکست بیشتر از تولید محتوای متنی و تصویری است؟

دلایلی زیادی وجود دارد که افراد را برای شنیدن پادکست مشتاق می کند:

 •  پادکست بهتر از تلویزیون است چرا که ما در حال حاضر مایل به دریافت اطلاعات به طور همزمان هستیم یعنی علاقه مندیم در کنار رانندگی کردن یا آشپزی و … اطلاعات بدست آوریم پس گوش کردن به پادکست برای ما مناسب تر است.
 •  برخلاف محتوای متنی پادکست ها نیازی به تمرکز داشتن زیاد و یا عدم تحرک و محیط خاصی ندارند.
 •  پادکست مناسب تر از رادیو است چرا که می توانیم در انتخاب فایل صوتی مورد نظر علاقمندی خود را در نظر بگیریم و بنا به موضوعی که نیاز به دریافت دیتا بیشتری هستیم، انتخاب کنیم.

نکته ی ساده برای شروع مسیر ساخت پادکست

برای شروع مسیر تولید پادکست این 5 نکته ی ساده را رعایت کنید:

 •  انتخاب موضوع

موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه مندید؛ بدین ترتیب می توانید بدون احساس رخوت، جدیدترین و بروز ترین اطلاعات را راجع به آن کسب کنید، بنویسید و صدای خود را ضبط و ویرایش کنید.

 •  تجهیزات لازم برای ساخت پادکست را فراهم کنید:

وسایل و تجهیزات ضروری برای ضبط صدایتان، مثل میکروفون مناسب را تهیه کنید.

همچنین در ادامه نیاز به یک سری نرم افزار جهت ویرایش صدایتان دارید.

 •  ابتدا صدایتان را ضبط کنید و سپس به آن موسیقی اضافه کنید:

جهت افزایش کیفیت صدا و تمرکز بهتر روی عیوب احتمالی، توصیه می شود که ابتدا صدایتان را به طور مجزا ضبط کنید و ایرادات آن را بیابید، سپس یک موسیقی زیبا و مناسب را انتخاب کنید و به منظور افزایش جذابیت صدایتان به ان بیفزایید.

 •  برای انتشار و تبلیغ صحیح محتوا آماده باشید:

بعد از اتمام ضبط و ویرایش محتوای صوتی مهم ترین بخش از مراحل تولید پادکست فرا می رسد؛ باید برای پادکست خود کاور و توضیح مناسبی بنویسید که حتما حاوی کلمات کلیدی اصلی محتوای صوتی باشد بدین طریق مخاطب با بررسی آنها به گوش کردن پادکست تولید شده توسط شما علاقمند خواهد شد.
بعد از این مرحله نوبت به تبلیغ محتوا می رسد پیشنهاد می شود پادکست خود را در کانال های مختلف مجازی معرفی کنید یا وب سایت مجزایی ایجاد کنید و پادکست های خود را در ان جا آپلود کنید و توضیحات جذابی راجع به آن بنویسید.

 •  جذب مخاطب زمانبر و طولانی است

در ابتدای مسیر ساخت پادکست صبر و حوصله زیادی به خرج دهید چرا که عموما رسیدن به حمایت های مالی یک شبه اتفاق نمی افتد.
روی برنامه ریزی خود و همچنین افزایش کیفیت محتواها دقت و تمرکز زیادی داشته باشید؛ به مرور زمان افراد زیادی شما را می شناسند و به پادکست های شما علاقمند می شوند و در نهایت می توانید به حمایت مالی برسید.

تولید پادکست - ساخت پادکست

برای تولید یک پادکست خوب باید چه تجهیزاتی را فراهم آوریم؟

 •  کامپیوتر یا لپ تاپ

این وسیله برای جستجو در موتورهای جستجو و جمع آوری اطلاعات به روز برای ساخت پادکست ضروری است به علاوه برای تبدیل و ویرایش صحیح اپیزود های صوتی نیز لازم است.

 • میکروفون

این وسیله مهم ترین جز در ضبط صدایتان است میکروفون های متنوعی در بازار موجود است که می توانید بنا به بودجه ی خود آنها را تهیه نمایید مثلا میکروفون USB عموما برای افراد مبتدی مناسب است این میکروفونها با یک رابط به کامپیوتر وصل می شوند یا انواعی از میکروفون ها موسوم به میکروفون های XLR مناسب افراد با تجربه تر است که مایل به ضبط صدای با کیفیت تر هستند این سری از میکروفون ها نیازی به اتصال به کامپیوتر ندارند.

 •  پاپ فیلتر

وسیله ای است با صفحه توری کوچک، که از فلز و نایلون ساخته شده و وظیفه آن حذف صداهای گوش خراش می باشد.

 •  نرم افزار ویرایش پادکست

فایل صوتی خود را با محیط کاری دیجیتال ضبط و ویرایش کنید انواع مختلفی از این نرم افزار ها در بازار موجود است که از انواع رایگان آن می توان به Audacity اشاره نمود.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی مراحل ساخت یک پادکست پرداخته شد اگر به نویسندگی،عکاسی، تدوین فیلم و تولید پادکست علاقمندید و سوالاتی در این زمینه ها در ذهن دارید میتوانید از استودیو الف کمک بگیرید.الف اولین و بهترین انتخاب برای شروع حرکت شما به سمت کامیابی است.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف