درباره الف

اگر شما هم جزو افرادی هستید که استعداد نویسندگی دارید یا علاقه مند به نوشتن هستید و می خواهید مثل نویسندگان حرفه ای کارتان را شروع کنید؛ کافیست از ابتدا اصولی و به سبک نویسندگان معروف عمل کنید. با یادگیری و عمل به این چند نکته ساده می توانید نویسندگی را به طور اصولی شروع کنید و نویسنده ی موفقی باشید به شرطی که کمالگرایی را کنار بگذارید و دست به قلم شویدوشروع به نوشتن کنید.

یک: مکانی مناسب انتخاب کنید.

طبق تجربه نویسندگان موفق، محیط مناسب با شخصیت نویسنده به طور خودکار قوه ی نگارش شخص را به جنب و جوش وا می دارد. در انتخاب محیط مناسب حتما لازم نیست محیطی لوکس و بزرگ را تدارک ببینید؛ فقط کافیست محیطی را انتخاب کنید که درآن موانعی که حواستان را پرت می کند را حذف کنید؛ مثلا اگر به صدای تیک تاک ساعت حساسید، می توانید ساعت را از محیط نوشتنتان دور کنید و محیطی آرام برای نوشتن خود آماده کنید یا برعکس اگر با صدای موسیقی تمرکز بیشتری دارید می توانید از دستگاه های پخش موسیقی در مکان نوشتن تان استفاده کنید.

 

دو: ابزار نوشتن

به طور کلی، هر نویسنده ای برای نوشتن به ابزارهایی مثل قلم، کاغذ و اراده ی نوشتن نیاز دارد؛ ولی به طورجزئی تر نویسنده احتیاج به منابع کمکی مثل انواع لغتنامه ها، فرهنگ جامع، دانشنامه، اطلس ها و ابزار تایپ مثل رایانه و برگه یادداشت های کوچک نیز نیاز دارد.

 

سه: انتخاب قالب یا سبک مخصوص خود

انتخاب سبک نوشتن یا قالب مخصوص خود یکی از مراحل آمادگی قبل از نوشتن است. انتخاب سبک کار ساده ایست؛ فقط کافیست قالبی را برای نوشتن انتخاب کنید که در آن احساس راحتی بیشتری می کنید و با آن آشنا هستید. اگر با انواع سبک ها آشنا نیستید می توانید با انواع سبک ها آشنا شوید و در تمامی قالب ها طبع آزمایی کنید تا قالب و سبک مخصوصتان را پیدا کنید.

 

چهار: تقویت روحیه انتقادپذیری

همه ی ما می دانیم که اکثر قضاوت های مردم و انتقادهایشان را نمی شود کنترل کرد. بی شک اگر مسیر موفقیت و رشد را انتخاب کرده باشید با افراد متعددی روبه رو می شوید که اثر شما را موردانتقاد قرار می دهند؛ در این میان ممکن است برخی نظرشان اشتباه باشد و برخی دیگر نظرات درست و مثبتی داشته باشند. در هر صورت یک نویسنده باید به راحتی با انتقاد ها رو به رو شود؛ همه ی انتقادهارا گوش کنید و حرف های معقول و منطقی را بپذیرید و از آنها برای پیشرفت و ارتقای توانایی نویسندگی تان استفاده کنید.

 

پنج: افزایش خلاقیت

شما برای افزایش خلاقیت به گوشی شنوا، چشمی بینا، کنجکاوی، شور و اشتیاق، حساسیت و سماجت وسرسختی نیاز دارید؛ همچنین استقبال از فکرهای تازه نیز موجب خلاق تر شدنتان می شود. یکی از راهکارهایی که نویسندگان موفق جهان روی آن تاکید دارند این است که یک موضوع را زوایای مختلف ببینید و متن های گوناگونی برای آن بنویسید.

 

شش: دائم دست به قلم بودن

اگر به تازگی دست به قلم شده باشید، احتمالا در نوشتن تردید می کنید و به دنبال نوشتن یک متن ایده آل و بی نقص هستید؛ فارغ از اینکه رمز و راز نوشتن یک متن عالی و بی نقص این است که شما بنویسید، زیاد بنویسید، مدام دست به قلم باشید؛ آنقدر بنویسید تا ذهنتان عادت کند که خودتان متن های خودتان را اصلاح کنید.

 

کلام آخر: در این مطلب سعی کردیم که مقدمات نویسندگی را به طور مختصر بیان کنیم تا افرادی که به نویسندگی علاقه دارند و این مسیر را انتخاب کردند بتوانند اصولی و حرفه ای فعالیتشان را شروع کنند. بدیهیست که برای کار حرفه ای نیازمند مشاوره از یک تیم حرفه ای هستید. تیم نویسندگان استودیو الف می تواند به شما کمک کند. مشاوره و همکاری در همه ی حیطه ها با گروه استودیو الف. با الف اولین شدن را تجربه کنید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف