درباره الف

استودیو صوت الف
در جهان مفاهیم زندگی می کنیم و همه ما حرف هایی داریم که دوست داریم به گوش جهانیان برسد، آیا ساخت پادکست راه مناسبی برای این کار است؟ آیا پادکست ها رسانه مناسبی برای انتشار ایده های ما هستند؟ چگونه به ساخت پادکست بپردازیم؟ رسانه های گوناگونی برای انتقال محتوا وجود دارد، وبلاگ ها، سایت ها و کتاب ها و ویدیو ها و محتواهای صوتی همچون پادکست! در این مطلب به بررسی ارزش رسانه ای پادکست ها و راههای بهره برداری از آنان می پردازیم.

پادکست چیست؟

در ویکی پدیا؛ پادکست به عنوان سریال های صوتی و یا تصویری که از اینترنت قابل دانلود است تعریف شده است. فرهنگ لغت بریتانیکا Britanica نیز پادکستینگ را یک گونه صوتی جدید که اساسا سیستمی براي ارسال یک فایل با محتواي صوتی به داخل web wide World و ایجاد یک سیستم اطلاع رسانی آنلاین خودکار به کامپیوتر یک مشترك معرفی کرده است. اما در فرهنگ عامه پادکست محتوایی صوتی است که با کتاب دیجیتال متفاوت است. در کتاب های صوتی ما تنها با فایل صوتی شده کتاب ها در ارتباطیم اما پادکست ها ترکیبی از موسیقی، نظرات سازنده و  محتواهایی با موضوعات مختلف است. بعضی پادکست ها شامل گفت و گو هایی چند طرفه و بعضی به صورت مونولوگ است.

پادکست ؛ یک رسانه جدید

رسانه های جدیدتر تفاوت بسیاری با رسانه های سنتی تر دارند. روزنامه ها تنها در محدوده های جغرافیایی مشخصی منتشر می شوند. در حالی که یک فایل صوتی به کمک اینترنت میتواند در سرتاسر جهان شنیده شود. شما میتوانید در ساخت پادکست خود از زبان های گوناگون بهره بگیرید تا مخاطبانی از مکان های گوناگون جهان داشته باشید. در استدیو صوت الف مترجمان و گویندگان حرفه ای ما امکان ارایه محتوا حتی به زبان های دیگر را نیز دارند و در این مسیر شما را یاری می کنند.

در ساخت پادکست باید به بازخورد های مخاطب اهمیت داد زیرا این اقتضای رسانه های مدرن است که بازخوردها به سادگی به شما میرسند و قطعا در مسیر ساخت پادکست برای شما بسیار یاری رسانند. بازخورد ها در این فضا بدون سانسور و به سادگی منتقل می شوند. در عین حال شما نیز توانایی زیادی برای دخل و تصرف در محتوای متن خود دارید و آزادی عمل بیشتری نسبت به دیگر اشکال رسانه همچون تلویزیون وجود دارد. این بازخورد ها را میتوانید از طریق شبکه های اجتماعی دریافت کنید. تولید محتوا در اینستاگرام به شکل همزمان میتواند آمار شنوندگان پادکست شما را به شدت افزایش دهد و ارتباط گیری با مخاطب را بسیار ساده تر کند.

ساخت پادکست متحمل هزینه هایی است. تامین مالی رسانه های جدید نیز با رسانه های قدیمی تر متفاوت است. این رسانه ها میتوانند از راههای گوناگونی همچون سرمایه شخصی، اسپانسر، و حتی حمایت مالی شنوندگان تامین شوند. بر خلاف رسانه های قدیمی تر و سنتی تر که به حمایت مالی نهاد ها و افراد معتبر و قدرتمند وابسته بودند در پادکست ها میتوان از محل سرمایه های خرد و مردمی نیز تامین مالی کرد. یکی از نکات جالب درباره ساخت پادکست ها تبلیغات در پادکست است. استفاده از تبلیغ در پادکست هم موجب فروش بیشتر محصولات به سفارش دهنده آگهی میشود و هم در مسیر ساخت پادکست بخشی از هزینه های  شما به عنوان سازنده را پوشش می دهد.

نکته بعدی در رسانه های جدید آن است که انتقال اطلاعات میتواند از افراد غیرحرفه ای به دیگر افراد غیر حرفه ای باشد و نیازی به داشتن رزومه قوی و عالی برای ساخت پادکست وجود ندارد. هر کسی میتواند یک پادکستر باشد.

ساخت پادکست در مقایسه با دیگر اشکال رسانه

ساخت پادکست هزینه کمتری نسبت به دیگر اشکال محتوا دارد. زیرا که هزینه های مربوط به تدوین صوت از تصویر کمتر است. و حتی در اجاره استدیو صوت الف، هزینه کمتری نسبت به استدیو تصویر الف می پردازید.

علاوه بر آن انتشار فایل های صوتی به خاطر حجم کم نسبت به انتشار فایل های ویدیویی، در این وا نفسای اینترنت راحتتر است. 😊

در ساخت پادکست امکان ایده پردازی و استفاده از ایده های بکر و جدید با کمترین محدودیت نسبت به دیگر اشکال رسانه موجود است. زیرا سانسور های کمتری وجود دارد.

ساخت پادکست زمان کمتری نسبت به دیگر رسانه ها نیاز دارد. زیرا که نیازی به تصویر سازی یا تدوین های طولانی مدت ندارد و در کمترین زمان میتواند اثر بخش باشد. تنها به یک متن خوب نیاز دارید و به یک گوینده و به استدیو صوت ما!

پادکست ها، در هر مکان به راحتی قابل استفاده هستند. در هنگام رانندگی، پخت غذا یا پیاده روی؛ در نتیجه برای مخاطب راحتتر پذیرفته می شوند. و در واقع مخاطب پادکست زمان بیشتری برای پرداخت به آن دارد. علاوه بر آن آنها هنگام گوش فرا دادن به پادکست با تبلیغات کلیکی یا تصاویر و پیام های روی گوشی خود حواس پرت نمی شوند و همین برای برخی مثل خودم ، پادکست را به رسانه محبوب آنها بدل کرده است.

مقایسه مخاطبین پادکست با دیگر رسانه ها

آمارهای گوناگونی از مخاطبین پادکست وجود دارد. طبق بررسی هایی که در سال 2018 اپل پادکست ارائه کرد. 80% شنوندگان پادکست میانگین شش ساعت و نیم به پادکست های گوناگون گوش فرا می دهند. هیچ رسانه دیگری نیست که این حجم از مخاطبین را به خود مشغول دارد.

ناملیک از مجموعه های فعال در زمینه پخش و ساخت پادکست است. طبق گزارش ناملیک در پاییز سال 99، 64% شنوندگان پادکست بین 20تا 40 سال سن دارند و 81% آنها تحصیلات کارشناسی یا بالاتر دارند. این آمار خود به تنهایی حاکی از آن است که مخاطبین پادکست اغلب قشر جوان و تحصیل کرده هستند. این نسل از فروشگاه های آنلاین خرید میکنند و بازاریابی محتوایی آن ها را جذب می کند در نتیجه ساخت پادکست میتواند یکی از راههای عالی برای برقراری ارتباط با نسل جوان و تحصیل کرده و حتی تبلیغات باشد.

حالا ساخت پادکست را چگونه آغاز کنیم؟

برای ساخت پادکست شش ماده اولیه لازم دارید.

مواد لازم؛ یک ایده خوب+ متن قوی+ صدای خوش+ استدیو مجهز+ تدوینگر حاذق+ تبلیغات موازی= یک پادکست موفق

برای جذب بیشتر مخاطبین میتوانید در اینستاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی اقدام به ایجاد حساب کاربری مرتبط با پادکست خود کنید تا مخاطبیان بتوانند در صورت نیاز برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا جالب تر به صفحه مجازی شما مراجعه کنند و حتی انتقادات و پیشنهادات خود را به گوش شما برسانند که در مسیر ساخت پادکست به شما کمک شایانی می کند. . برای این امر بهتر است با تولید محتوا برای هر شبکه ای که مد نظر شماست آشنا شوید و سعی کنید با استفاده از سئو متن، محتوای خلاقانه ای را به سادگی به دست مخاطبین برسانید.. اگر گمان می کنید که تمرکز بر تبلیغات موازی در شبکه های اجتماعی برای شما بسیار وقت گیر است یا به هر دلیلی توانایی انجام آن موازی با ساخت پادکست را ندارید، تیم دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت و شبکه های اجتماعی ما این کار را برای شما انجام می دهد. شما فقط پنج ماده اولیه را نیاز دارید.

به احتمال خیلی زیاد فایل صوتی ضبط شده شما ایراداتی خواهد داشت که برای ساخت پادکست نمیتوانید مستقیما از آن استفاده کنید. .  مکث های بین کلمات، تپق زدن ها، و دیگران اشکالات میتوانند سطح کار شما را کاهش دهند. در این مواقع نیازی نیست تا فایل خود را از اول ضبط کنید. بلکه با استفاده از انواع نرم افزارها و ابزارهای تدوین صوت میتوانید فایل نهایی را به شکل دلخواه خود ویرایش کنید.

در این راه میتوانید از Audacity کمک بگیرید این نرم افزار رایگان و دارای قابلیت های بی شمار و وسیع است. از مجموعه عظیمی از افکت ها پشتیبانی میکند و روی انواع پلتفرم های مک و ویندوز قابل دسترس است. تنها مشکل آن این است که برای تازه کار ها میتواند کمی گیج کننده باشد. نرم افزار Ashampoo music Studio یک نرم افزار مناسب برای سیستم های اندروید است که برای تازه کارها بسیار مناسب است. رابط کاربری آن گیج کننده نیست و برای ساخت پادکست آماتوری ابزار بسیار مناسبی است.

اگر به دنبال ساخت پادکست پرکار با صدا سازی های جذاب و حرفه ای هستید از  adobe audituion استفادکنید که یک نرم افزار حرفه ای برای تدوین صوت است امکانات این نرم افزار کامل و جامع است و برای حرفه ای ها بهترین انتخاب است اما ممکن است هزینه تامین سیستم و قیمت خود نرم افزار مشکل ساز باشد. و برای ساخت یک پادکست صرفه اقتصادی لازم را نداشته باشد. برای آشنایی با دیگر نرم افزار ها میتوانید از اینجا دیدن کنید. همچنین برای ساخت پادکست میتوانید از یک تدوین گر مناسب و توانا کمک بگیرید. تدوینگر خوب لازم دارید؟ خب استدیو الف از بهترین تدوینگران کمک میگیرد که میتوانند صداسازی و تدوین پادکست شما را به خوبی پیش برند.

برای ضبط صدای مناسب برای ساخت پادکست خود، الزامی برای داشتن استدیوی مجهز وجود ندارد. شما میتوانید در یک مکان ساکت با گوشی موبایل خود هم پادکست را ضبط کنید. نکته مهم آن است که از نرم افزار ها یا ابزار های مناسب استفاده کنید تا صدای نهایی با کیفیت دلخواه شما ذخیره شود. مهمترین ابزار میکروفون است. میکروفون ورودی صدای شما است و کیفیت آن مستقیما بر کیفیت صدای ضبط شده اثر گذار است.

اگر گوشی تلفن همراه شما از میکروفون مناسبی برخوردار است نیاز به خرید میکروفون حرفه ای ندارید اما در صورتی که کیفیت ضبط صدای آن بالا نیست میتوانید از میکروفون هایی که با پورت  USB  میتوانند به کامپیوتر وصل شوند استفاده کنید این میکروفون ها را میتوان با انواع تبدیل ها به گوشی نیز متصل کرد. انواع دیگری از میکروفون ها و هدفون ها نیز وجود دارد که میتوانند در ضبط و ساخت پادکست به شما کمک کنند.

چه نرم‌افزارهایی برای ضبط صدا وجود دارد؟

نرم افزار های ضبط صدا نیز کمک بسیاری به شما خواهند کرد.  اگر نیازی به ضبط صدای بسیار حرفه ای هزینه های بالا ندارید و در ابتدای راه هستید، میتوانید از streaming Audio Recorder  استفاده کنید. ابزاری مناسب در ویندوز ،که با رابط کاربری ساده و امکان  نصب بر هر سیستم عاملی میتواند در ضبط و حفظ یا ادغام فایل های صوتی به شما کمک کند. همان گونه که گفته شد امکان ضبط و ساخت پادکست با موبایل هم وجود دارد.

در سیستم عامل اندروید امکان استفاده از نرم افزار های گوناگون برای ضبط پادکست وجود دارد برای مثال Dolby On بهترین برنامه ضبط صدای اندرویدی است که نویز ها را به شدت کاهش داده و صدایی با کیفیت عالی را ذخیره می کند. اما در صورتی که قصد ساخت پادکست حرفه ای را دارید استدیو صوت الف یا هر استدیوی مجهز دیگری این امکانات را در اختیار شما قرار می دهد.

صدای خوش گوینده سبب ایجاد انگیزه مخاطب برای شنیدن محتوای شما می شود. خود شما شنیدن پادکستی با صدای آقای متقال چی را ترجیح می دهید یا با صدای لوله بخاری؟ برای تهیه یک صدای خوش سه راه پیش روی شما است؛ یا از این موهبت خدادادی برخوردار هستید(که خوش به حالتون)  یا اینکه از کلاس های گویندگی آکادمی الف استفاده می کنید ( که آفرین بر فرصت سنجی شما) . شاید هم با تکنیک های صدا سازی به تقویت صدای خود بپردازید. یک راه دیگر هم (شد چهار راه!) این است که از بانک صدای گویندگان ما دیدن کنید؛ یا در واقع شنیدن کنید. 😊

متن شما باید دربرگیرنده تمامی ایده های شما و رسا و روان باشد تا مخاطب را به شنیدن شما ترغیب کند و هدف شما از ساخت پادکست را بیان کند. زبان متن شما باید متناسب با محتوایی که قصد ارائه آن را دارید باشد و پیوستگی و انسجام مطالب آن حفظ شود. زیرا که در ارتباطی که به صورت صوتی برقرار می شود باید تمام حس و حال را با کلام منتقل کرد. در این راه مقاله 6 نکته برای آغاز نویسندگی به شما کمک می کند.

در نهایت ساخت پادکست از راههای بسیار مناسب برای ارسال پیام به مخاطب است که هم گامهای کمتر و هم زحمت کمتری نیاز دارد. علاوه بر آن مخاطب خاص و جوان خو را نیز دارد که ارزش تلاش برای جذب کردن را دارد. برای دریافت مشاوره فنی یا محتوایی با استدیو الف تماس بگیرید.

 

 

 

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف