درباره الف

لابد این توصیف را درباره گوگل شنیده‌اید؛ گوگل مانند یک کتاب‌خانه بزرگ عمل می‌کند و وقتی کاربر عبارتی را در گوگل، بینگ یا موتورهای جستجوی دیگر سرچ می‌کند گوگل از میان قفسه‌ها و کتاب‌های بی‌شمارش تعدادی از عبارات مورد جستجو را به کاربر پیشکش می‌کند. کتاب‌ها و محتواهای پیشکش شده صفحاتی هستند که از نظر گوگل شایستگی بیشتری برای دیده شدن دارند و به قول معروف سئوی بالاتری دارند. توجه به راهکارهای تقویت سئو می‌تواند سایت شما را مورد توجه کاربران قرار دهد. برای مطالعه بیشتر درباره ماهیت سئو می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

عوامل موثر در تقویت سئو

در این مقاله سعی داریم عواملی را که باعث تقویت سئو سایت شما می‌شوند را مورد برسی قرار دهیم و برخی راهکارهای تقویت سئو را برشماریم. در قدیم می‌گفتند تو کارت را خوب انجام بده و بگذار مردم خودشان به سمتت جذب شوند. اما اکنون دیگر این‌طور نیست و در بازاری که رقابت این قدر شدید و نزدیک است دیگر نمی‌توان به این ادعاها متکی بود. تقویت سئو یکی از موضوعات بسیار مهم در تبلیغات وب سایت‌ها است که در این سال‌ها بسیار مورد توجه کاربران سایت‌ها و صاحبان کسب و کارها  قرار گرفته است. برای آشنایی با اصول اولیه سئو، می‌توانید اینجا را بخوانید

سئوسازی چیست؟

سئوسازی یا سئو کردن برخی از ترکیب‌هایی هستند که با کلمه سئو در فارسی ساخته شده‌اند. سئو Seo  مخفف Serche Engine Optimization است و به معنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. موتورهای جستجو نمره و رنک بهتر و بالاتری به محتواهای با کیفیت‌تر می‌دهند و البته این کیفیت شامل موارد زیادی می‌شود که باعث تقویت سئو نیز می‌گردد. در واقع اگر محتوای سایتتان بعد از سرچ در بین گزینه‌های اول در صفحه اول قرار بگیرد آن وقت است که باید متوجه شوید گوگل نمره بسیار خوبی به این صفحه و سایت شما داده است.

کارایی سئو

چگونه سئو را ارتقا دهیم؟ روش‌های مختلفی برای تقویت سئو و ارتقای آن وجود دارد. در واقع نتایج جستجوی کلمات کلیدی با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده همان موتو جستجو انجام می‌شود. عواملی که رتبه را تعیین می‌کنند در هر موتور جستجو متفاوت است. برای مطالعه بیشتر درباره رنکینگ و عوامل موثر در تقویت سئو در اینجا کلیک کنید

این عوامل و الگوریتم‌ها به صورت محرمانه تعریف شده و عمل می‌کنند اما با توجه به نتایج به دست آمده و با استفاده از برخی اطلاعات می‌توان این عوامل را موثر دانست؛

استفاده از کلمات کلیدی مناسب و کاربردی

قبل از تولید محتوا باید به کلمات کلیدی کاملا فکر کنید. عبارت کلیدی شامل چند کلمه هستند. کلمات کلیدی نباید طولانی و غیرمتداول باشند. در واقع اگر برای توصیف کسب و کارتان از کلمات کلیدیی استفاده کنید که مشتریانتان کمتر با آن مواجه شده یا شنیده‌اند سئو سایت پایین می‌آید و مشتریان شما را پیدا نمی‌کنند. برای تقویت سئو سایت شما باید به این توجه کنید که رقابت در بازار چگونه است. شما باید بدانید که وجه امتیاز شما در بین رقبایتان چیست و در انتخاب کلمه کلیدی به آن دقت کنید. شاید شما برای تقویت سئو سایتتان به تعداد حدودا هزار کلمه کلیدی احتیاج داشته باشید.

URL مناسب و صحیح؛

برای تقویت سئو باید یک URL قوی ایجاد کنید و کلید واژه را در ابتدای عبارت قرار دهید که باید کوتاه و جامع ، بدون تکرار و مناسب باشد. پسوندهایی مانند ASPX. HTML , PHP  و … برای کوتاه شدن URL می‌توانند حذف شوند.

محتوای خوب و قوی

محتوای خوب یکی دیگر از مواردی است که در تقویت سئو بسیار می‌تواند موثر باشد. کسی که برای کسب و کارش تولید محتوا می‌کند باید با اصول این کار آشنا باشد و بیشتر از آن خلاقیت به خرج دهد. مخاطبان هدف را بشناسد به این معنی که یک تصویر ذهنی از مشتریان خود داشته باشد. خواسته ونیاز او را درک کند. در نوشتن خلاقانه عمل کند و تنوع داشته باشد. ساده‌نویس باشد. مخاطب را بخنداند. برای محتوای خود لیست عناوین  تهیه کند. محتوای مفید و کاربردی ارائه کند و …

کاربرپسند بودن

موتورهای جستجو المان‌هایی برای شناسایی سایت‌های کاربرپسند دارند. این‌که میزان ورودی کاربران و زمانی که در آن صرف می‌کنند چقدر است. زمانی که کاربران به سایت شما می‌آیند اگر جواب سوالات خود را بگیرند و به نیازشان پاسخ داده شود آن وقت است که به یک سایت کابرپسند نزدیک می‌شوید. سایت کاربرپسند در تقویت سئو و دیده شدن سایت بسیار مفید عمل می‌کند.

ریسپانسیو بودن

سایت ریسپانسیو  Responsiveبه یک سایت واکنش‌گرا می‌گویند. یعنی کاربر فارغ از این‌که در موبایل سایت شما را باز می‌کند یا در دسکتاپ، اندازه صفحه تغییر نکند و به‌راحتی قابل استفاده باشد. بنابراین سایتی که ریسپانسیو باشد در مرورگر وب بهتر دیده می‌شود.  بنابراین برای  تقویت سئو، سعی کنید سایت را ریسپانسیو کنید. بچه‌های الف با طراحی انواع سایت‌ها تجربه خوبی در ریسپانسیو کردن سایت‌ها دارند. می‌توانید کار خود را به آنان بسپارید.

سرعت سایت

سرعت سایت نیز از مواردی است که تاثیر مستقیمی در تقویت سئو دارد. با توجه به این‌که اکثر کاربران تنها حدود 4 ثانیه برای بالا آمدن سایت فرصت می‌دهند بهتر است سرعت سایت خود را به این عدد نزدیک کنید. المان‌های گرافیکی  سرعت سایت را کم می‌کنند. نوع هاست یا سرور نیز در سرعت بالای وب سایت شما تاثیر می‌گذارد و …

ساختار مناسب سایت

از دیگر عوامل تقویت سئو، ساختار سایت است. ساختار یک سایت یا معماری آن به این معناست که محتواهای شما در سایت چگونه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و ارتباطشان با یکدیگر به چه شکلی می‌باشد. همه ما متوجه این نکته هستیم که کسی دوست ندارد وقت زیادی را برای پیدا کردن محتوای مورد نظرش در سایت صرف کند. بنابراین بهتر است با کلیک کمتر نیازش پاسخ داده شود تا یکی از مشتریان بالقوه محسوب شود و به رضایت خاطر دست یابد. 

استودیو الف طراحان حرفه‌ای برای ساخت هرگونه سایتی را به خدمت گرفته است که می‌توانند مشکل شما را حل کنند. کافی است با آن‌ها در ارتباط باشید. این تیم هرنوع طراحی دیگری را نیز انجام می‌دهد.

صرف زمان طولانی کاربر در سایت

استفاده از تصاویر با کیفیت و موشن گرافیک‌ها، محتواهای انیمیشنی و ویدیویی، تولید محتوای خوب، لینک مطالب مرتبط در داخل یا خارج سایت و … از جمله عواملی هستند که باعث جذب و ماندن کاربر در سایت و تقویت سئو می‌شوند.

تعداد و صحیح بودن لینک های داخلی و خارجی

لینک‌ها اهمیت زیادی برای موتورهای جستجو دارند.  لینک‌های داخلی و خارجی که دو دسته متفاوت از نظر ساختار هستند باید بتوانند در تقویت سئو مفید واقع شوند.

بک لینک back linck

این‌که یک محتوای جذاب تولید کنیم و در سایت قرار دهیم بسیار خوب است اما در قدم بعد باید به این فکر کنیم که مخاطبانمان، ما را چگونه پیدا کنند. پس باید موارد مهمی را رعایت کنیم تا باعث تقویت سئو شود. لینک‌ها راهی هستند تا مخاطبان شما را در فضای مجازی در وب سایت‌های مختلف یا اینستاگرام و تلگرام و واتساپ و … پیدا کنند و به سایتتان بیایند. بک لینک‌ها در این خصوص ایجاد شده‌اند. اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم وقتی سایت اول به سایت دوم لینک می‌دهد  یک بک لینک خارجی ساخته شده. بک لینک داخلی هم به لینکی گفته می‌شود که در میان صفحات یک سایت از این صفحه به آن صفحه وجود دارد. هر وب‌سایتی برای گرفتن بک لینک مناسب نیست. سایت مورد نظر باید محتوای خوب و اعتبار داشته باشد. استفاده از لینک‌های مرتبط باعث تقویت سئو سایت می‌شود.

موارد حساسیت سئو

  • برخی سایت‌ها سعی می کنند تا با روش‌های جعلی قوانین سئو را دور بزنند تا بتوانند رتبه‌شان را بالا ببرند و به اشتباه برای تقویت سئو سایت به این عمل دست می‌زنند. اما باید بدانید برای این دسته از افراد الگوریتم‌هایی ساخته و اجرا شده که کاربران متخلف را حتی جریمه می‌کند. الگوریتم پنگوئن، مرغ مگس‌خوار، پاندا، کبوتر و … از جمله برنامه‌هایی هستند که متخلفان را شناسایی می‌کنند. مثلا الگوریتم پنگوئن به لینک‌سازی اسپم و استفاده از کلمات کلیدی به صورت اشتباه حساسیت نشان می‌دهد. برای تقویت سئو باید به این موارد دقت کنید.
  • لینک‌سازی اسپم، اسپم به معنای هرزنامه است و لینک‌سازی اسپم به معنای استفاده خیلی زیاد و نامناسب از لینک‌هاست.
  • استفاده خیلی زیاد و نادرست از کلمات کلیدی؛ وقتی از کلمات کلیدی به صورت نادرستی استفاده کنید و صفحه سایت را بدون دلیل منطقی و درست از کلمات کلیدی پر کنید الگوریتم پنگوئن آن را شناسایی و جریمه می‌کند. باید بدانید استفاده خیلی زیاد و نادرست از کلمات کلیدی رتبه سایت را بالا نمی‌برد و برای تقویت سئو سایت مضر است.
  • الگوریتم مرغ مگس‌خوار ارتباط بین محتوای صفحه و عبارت جستجو شده را بررسی کرده و الگوریتم پاندا کیفیت محتوای سایت‌ها را بررسی می‌کند.
  • کپی‌کاری هم ممنوع است. محتوا باید اصیل و بدون کپی کردن از سایت‌های دیگر باشد
  • لینک‌های سایت واید Site wide یکی از مواردی است که سئو به آن حساسیت نشان می‌دهد. لینک سایت واید لینکی است که از تمام صفحات یک سایت به یکی از صفحاتتان ارجاع می‌دهد. این لینک‌ها معمولا در فوتر یا ستون‌های کناری صفحات سایت یا پایین صفحه قرار می‌گیرند. لینک سایت واید به خودی خود بد نیست بلکه باعث تقویت سئو هم می‌شود اما باید مواظب بود تا گوگل آن را طبیعی تشخیص دهد و نه غیر طبیعی. به گفته مت کانز یکی از مهندسین گوگل انواعی از لینک‌های سایت واید وجود دارند که برای تقویت سئو سایت  نامناسب می‌باشند. برای مطالعه بیشتر درباره لینک‌های سایت واید اینجا را کلیک کنید.

سخن آخر

یادگیری چگونگی تقویت سئو سایت کاری است که نیاز به مهارت و تخصص کافی در تولید محتوا و لینک‌دهی و تمام مواردی دارد که تا به این‌جا در موردشان صحبت کردیم. بنابراین تقویت سئو موارد بی‌شماری را در بر می‌گیرد که نیازمند تجربه و شناخت کافی این دانش می‌باشد.  تیم متخصص استودیو الف با سال‌ها تجربه در زمینه تقویت سئو سایت در کنار شماست.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف