درباره الف

امروزه استفاده و کاربرد شبکه‌های اجتماعی حرف اول را در میان وسایل و راه‌های ارتباطی می‌زنند و به عنوان پیام‌رسان در میان جوامع به وفور استفاده می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌هایی هستند که در سال‌های اخیر جزو گزینه‌های اول برای ارتباط و تبادل اطلاعات میان افراد بوده و ارتباط میان آنان را بسیار سهل کرده است. در این مقاله می‌خواهیم به انواع شبکه‌های اجتماعی پر استفاده و مخصوصا لینکدین بپردازیم و درباره آن صحبت کنیم.

انواع شبکه‌های اجتماعی

اولین شبکه اجتماعی که عمومیت یافت فیسبوک بود. این شبکه اجتماعی هرچند هنوز هم از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است اما به مرور زمان جای خود را به شبکه‌های دیگری داد. درست است که فیس‌بوک رقبایی نظیر یاهومسنجر را که البته تا حدود زیادی متفاوت عمل می‌کرد، برای همیشه خارج از میدان بیرون کرد اما عرصه را به رقبای جدیدی مثل شبکه‌های اجتماعی عمدتاً مبتنی بر گوشی همراه باخت. از قدیم گفته‌اند که درست روی دست بسیار است. واتس‌اپ، اینستاگرام، وی‌چت، تلگرام، توییتر، وایبر و … هرکدام زمانی در اوج بوده‌اند و البته برخی‌هایشان نیز مدت‌هاست رتبه‌های برتر شبکه‌های اجتماعی را چسبیده‌اند و رها نمی‌کنند اما چند سالی است رقیبی پیدا کرده‌اند که خیلی آرام و نرم می‌خواهد جای آنان را در صدر این رتبه‌بندی بگیرد: لینکدین

قبل از این بحث لازم به یادآوری است که صحبت ما درمورد شبکه‌های اجتماعی است. پلتفرم‌های پخش ویدیو هم این روزها بسیار پرمخاطب هستند و به گونه‌ای از شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده‌اند. یوتیوب، آپارات و … از این دست‌اند. اگر می‌خواهید درباره پلتفرم‌های پخش پادکست هم بدانید اینجا را بخوانید.

لینکدین چیست

یکی از شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار این روزها لینکدین است که برای کاربران حرفه‌ای در سال 2002  توسط رید هافمن و تیم 10 نفره‌اش طراحی شده است. غالبا افرادی که در کسب و کارشان به دنبال ارتباطات قوی و آشنایی با دیگر کسب و کاها می‌گردند از کاربران اصلی این شبکه اجتماعی هستند. همچنین افرادی که قصد پیدا کردن کار دارند می‌توانند در لینکدین شغل مورد نظر خود را جستجو کنند. برای این کار می‌توان به صفحات مشاغل و افراد مختلف سری زد تا متوجه اطلاعیه‌ها شد. کار در این پلتفرم بسیار راحت است و می‌توان در آن چند حساب باز کرد. این شبکه اجتماعی با توجه به علایق و فعالیت‌هایتان، دوستان مختلفی پیدا و به شما معرفی می‌کند که ارتباط با آن‌ها و دنبال کردنشان می‌تواند برای شما و کسب و کارتان بسیار مفید باشد.

مزیت‌های لینکدین

این نرم‌افزار برای شبکه‌سازی و ارتباط بین متخصصان و حرفه‌ای‌ها ساخته شده است. در دنیای امروز بسیاری از مشاغل برای جستجوی کارمندان و استخدام آن‌ها به سراغ حساب لینکدین افراد می‌روند. به همین دلیل داشتن یک حساب لینکدین برگ برنده افراد و مشاغل محسوب می‌شود. در واقع یکی از مزیت‌های بزرگ لینکدین این است که به حرفه‌ای شدن افراد در کسب و کارشان کمک شایانی می‌کند. داشتن حساب در آن باعث می‌شود با متخصصان معروف حوزه‌های مختلف آشنا شویم و از تجربه‌هایشان بهره‌مند شویم.

شما می‌توانید در حیطه کاری و توانمندی خود تولید محتوا کرده و در لینکدین به اشتراک بگذارید و بالعکس از تولید محتوای دیگران استفاده کنید. برای فهم ارتباط تولید مختوا و بهتر دیده شدن اینجا را بخوانید.

شما می‌توانید به صورت آنلاین رزومه یا کارت ویزیت یا اطلاعات خود را برای دیگران ارسال کنید. کافیست آدرس شخصی اکانت خود را برای افراد ارسال کنید تا آن‌ها مشخصات شخصی و شغلی شما را بررسی کنند. این‌که رزومه کاری و تخصص شما به چشم مدیران و کارفرمایانی بیاید که می‌توانند به شما پیشنهادات کاری فوق‌العاده بدهند را نمی‌شود دست کم گرفت.

در اینجا هر شغل و کسب و کاری دارای  گروه و انجمن خاصی است. عضویت در این گروه‌ها می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

امکان جذب نیروهای انسانی و استخدام آن‌ها و همچنین امکان جذب سرمایه از طریق ارتباط با افراد مختلف، مبادله اطلاعات و تجربیات با دوستان و همکاران درباره مسائل مختلف، مطلع شدن از اخبار و اطلاعیه و سمینارهای مختلف در رابطه با مشاغل متعدد، واگذاری و برون سپاری پروژه‌های مختلف به افراد متخصص، گرفتن پیشنهادات کاری و کاراموزی و شرکت در دوره های آموزشی مختلف، نمونه‌هایی از مزیت‌های لینکدین می‌باشد.

بخش‌های مختلف لینکدین

 • صفحه خانه یا home: صفحه خانه یا home یا news feed صفحه اولی است که به کاربر نمایش داده می‌شود. در این صفحه پست‌های جدید کاربران و آن‌هایی که دنبال می‌کنید دیده می‌شود.
 • پروفایل: هر کاربر ابتدا باید یک حساب یا پروفایل بسازد و در آن اسم، تصاویر، شغل و موارد دیگر را مشخص نماید. همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتر مانند تجربیات، تحصیلات و … را با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • شبکه من یا my network: در این قسمت شبکه‌سازی می‌کنید و لیستی از تمام افرادی که با آن‌ها ارتباط دارید را مشاهده می‌کنید. همچنین می‌توانید افراد دیگری را که ممکن است بشناسید و شغل و کسب و کاری مانند شما دارند را پیدا کنید.
 • مشاغل: لینکدین با توجه به علایق و فعالیت‌هایتان و بر اساس فیلترهای دیگری مانند موقعیت جغرافیایی و اطلاعات دیگری که در پروفایل خود ثبت کرده‌اید، مشاغلی را به شما معرفی می‌نماید.
 • دنبال کردن علاقمندی‌ها: در لینکدین می‌توانیم علاقمندی‌هایمان را نیز دنبال کنیم. کمپانی‌های معروف و کسب و کارهای موفق، گروه‌ها و انجمن‌هایی که درباره موضوعات مورد علاقه ما هستند می‌توانند بسیار سرگرم‌کننده و آموزنده باشند.
 • نوار جستجو: موتور جستجوی قدرتمند این شبکه اجتماعی می‌تواند به شما کمک کند تا با هر نوع فیلتری نتایج مورد جستجوی خود را پیدا کنید.
 • پیام‌ها: با استفاده از این قابلیت مانند هر شبکه اجتماعی دیگری می‌توانید پیام‌های خصوصی خود را به افراد ارسال کنید. همچنین تصاویر، رزومه یا هر چیز دیگری را ضمیمه کنید.
 • دعوت‌نامه: ممکن است کاربران دیگر برای ارتباط با شما برایتان دعوت‌نامه ارسال کنند و شما در صورت تمایل به آن پاسخ دهید.

چگونه در لینکدین فعالیت کنیم

یافتن ارتباطات موثر و مفید

ارتباطات در لینکدین به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ ارتباطات کاری، ارتباطات شخصی، متقاضیان یا مشتریان

 • ارتباطات کاری: پیدا کردن ارتباطات کاری در ای شبکه اجتماعی بسیار راحت است. شما می‌توانید افراد و شرکت‌هایی را که با شغل شما در ارتباط هستند پیدا کنید و کارتان را بهبود بخشیده و گسترش دهید.
 • متقاضیان و مشتریان: یکی از موثرترین ارتباطات، میان متقاضیان و مشتریان با صاحبین مشاغل است. لذا پلتفرم لینکدین برای هر دو گروه آنها مفید و موثر است و از این راه می توان با میلیون ها کاربر ارتباط برقرار کرد.
 • ارتباطات شخصی: برقراری ارتباطات شخصی در لینکدین هم مانند شبکه‌های مجازی دیگر امکان‌پذیر است. شما می‌توانید فیلترهای مختلف و شخصی در ارتباطات خود در لینکدین را به اجرا بگذارید و ماهیانه لیست ارتباطات خود را به‌روزرسانی کنید.

سئو لینکدین

لینکدین مزایای زیادی هم برای سئو سایت دارد، زیرا تمامی بک‌لینک‌ها در آن حائز اهمیت هستند. اگر می‌خواهید بدانید سئو چیست اینجا را بخوانید.

مقالات زیادی درباه تاثیر لینکدین بر سئو نوشته شده است. در واقع سئو لینکدین به این معنی است که هر شخص با توجه به رزومه و پروفایل خود، اشخاص و گروه‌های خاصی را جذب می‌کند و به این ترتیب موقعیت‌های شغلی خوبی برای کاربران به وجود می‌آید. بهینه‌سازی پروفایل و رزومه لینکدین از طریق مشخص شدن اطلاعات شخصی، تحصیلی، شغلی و… به کار رفتن کلمات کلیدی و مهم هنگام پر کردن فرم برای جلب توجه مدیران و کارفرمایان در هنگام جستجوی افراد، ایجاد پست و انتشار آن در لینکدین، لینک گرفتن به کمک انتشار پست‌ها و ایجاد ارتباط بین کاربران و وب سایت خود.

اگر می‌خواهید سایتی طراحی کنید اینجا را بخوانید. معمولاً تاثیر لینکدین را در سئو سایت نادیده می‌گیرند اما حقیقت این است که لینکدین تاثیرات مثبتی در بهبود سئو سایت می‌گذارد. لینکدین با ایجاد سوشال سیگنال نقش مهمی در سئو می‌گذارد. البته غالب شبکه‌های اجتماعی نیز همین کار را می‌کنند.

اهمیت لینکدین در گوگل

یکی از دلایل اعتبار لینکدین این است که روزانه هزاران نفر در آن تولید محتوای حرفه‌ای و تخصصی می‌کنند و به همین دلیل رتبه صفحات در لینکدین باعث افزایش رتبه گوگل می‌شود و به همین دلیل است که لینکدین برای گوگل اهمیت بالایی دارد.اگر می‌خواهید بدانید رتبه سایت چیست و چگونه بهبود می‌یابد اینجا را بخوانید.

بیشتر عبارت‌هایی که صفحات لینکدین در آن رتبه خوبی می‌گیرند مربوط به مشاغل هستند.

ساخت اکانت لینکدین

 • وارد سایت www.linkedin.com و یا برنامه لینکدین شوید.
 • در قسمت join now یک ایمیل و پسوورد وارد کنید. سعی کنید اطلاعات دقیق و کاملی بدهید.در آخر agree & join را کلیک نمایید.
 • در صفحه جدید نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید و روی continue کلیک نمایید.
 • برای تکمیل پروفایل خود اطلاعاتتان را کامل کنید برای این منظور نام کشور و کدپستی را وارد کنید. مهمترین قسمت پروفایل در این قسمت است چرا که عنوان شغلی و نام شرکتی را که در آن کار می‌کنید وارد می‌کنید. مثلا اگر در یک شرکت دیجیتال مارکتینگ کار می کنید digital marketing را وارد کنید و نام شرکت خود را تایپ کنید.
 • در مرحله بعد در ایمیل خود، کد ارسال شده را برای تایید مراحل در لینکدین وارد کنید.
 • لینکدین برای شروع افرادی را به شما پیشنهاد می‌دهد. این پیشنهادات بر اساس نام شرکت و نوع کار شماست.

در مرحله بعد شماره تماس، عکس پروفایل و عکس زمینه و دیگر اطلاعات را در پروفایل لینکدین خود کامل کنید.

 • چنان‌چه بخواهید یک حساب جدا برای کمپانی خود بسازید این کار مراحل متفاوتی دارد. در این‌صورت باید وارد پروفایل خود شوید گزینه work در بالای صفحه را انتخاب کنید.
 • بعد از آن‌که لیستی باز شد گزینه creat a company page را انتخاب کنید.
 • باتوجه به تعداد کارمندان خود یکی از سه گزینه را انتخاب نمایید.
 • اطلاعات شرکت را به‌طور کامل وارد کنید و گزینه create page را انتخاب کنید.

ممکن است خطای an unknown error occurred نشان داده شود و نتوانید مراحل بعدی را بروید.

دلایل خطا

 • وارد کردن نام و نام خانوادگی نادرست و نامفهوم در پیج شخصی
 • ایجاد صفحه کمپانی قبل از گذشتن 72 ساعت از ساخت پروفایل
 • وارد نکردن اطلاعات به طور صحیح
 • وارد کردن اسم و url تکراری
 • تبلیغ

با استفاده از تبلیغات لینکدین، برند شما می‌تواند توسط 13 درصد از جمعیت جهان دیده شود. همچنین تبلیغات لینکدین و دسترسی به آن از سال 2020 به میزان 25 میلیون نفر افزایش یافته است. تبلیغات لینکدین تبلیغاتی پولی هستند که بر روی پلتفرم لینکدین ارسال می‌شوند. انواع مختلفی از تبلیغات در لینکدین وجود دارند که با توجه به اهداف بازاریابی توسط سازمان‌ها انتخاب و اتخاذ می‌شوند. بنابراین ابتدا لازم است اهداف بازاریابی و تبلیغات خود را به درستی تعریف کنید. انواع تبلیغات در لینکدین به شمار زیرند:

 • محتوای حمایت‌شده
 • تبلیغات پیامکی
 • تبلیغات پویا
 • تبلیغات متنی
 • In mail پشتیبانی شده

برای اطلاع بیشتر درباره تبلیغات لینکدین اینجا را کلیک کنید

مزایای تبلیغات لینکدین

 • در لینکدین شما قادرید تبلیغات خود را تنها برای افرادی که در رشته یا شغل خاصی مشغول به کار یا تحصیل هستند معرفی کنید.
 • لینکدین به دلیل داشتن کاربران متخصص می‌تواند شهرت شما را بر اساس ارتباط با کاربران با سرعت بالاتری نسبت به روش‌های سنتی افزایش دهد.
 • تبلیغ در لینکدین باعث افزایش فروش، شبکه‌سازی و ایجاد مخاطبان هدف می‌شود.
 • تبلیغات لینکدین موجب افزایش سئو و ترافیک سایت می‌شود.
 • تبلیغات لینکدین، آمار تعامل کاربران با تبلیغات شما را به صورت دقیق‌تری نمایش می‌دهد و افزایش بازدید از صفحه کسب و کار شما را در پی خواهد داشت.

کلام اخر

همان‌طور که می دانید لینکدین بحث بسیار گسترده‌ای دارد و مباحث متعددی را شامل می‌شود. آن‌چه تا به این‌جا گفتیم تنها بخش کوچکی از مباحث مربوط به لینکدین است. اگر می‌خواهید لینکدین داشته‌باشید و به صورت حرفه‌ای آن را بسازید و با آن کار کنید؛ همچنین اگر می‌خواهید با استفاده از ظرفیت این شبکه اجتماعی فروش محصول یا خدمات خود را افزایش دهید با مشاوران دیجیتال مارکتینگ الف در ارتباط باشید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف