درباره الف

سوشال سیگنال یا social signals از جمله اصطلاحات جدیدی است که با گسترش بازاریابی دیجیتال و کسب و کارهای مجازی به وجود آمد. سوشال سیگنال اقداماتی است مانند لایک کردن، کامنت گذاشتن، اشتراک گذاری، تعداد بازدیدها و … که کاربران به وسیله آنها میزان رضایت و استقبال خود را به محتوای شما بروز می دهند. اگر می‌خواهید بدانید که رتبه‌بندی بازدید سایت چیست و چگونه می‌توانیم آن را بهبود ببخشیم اینجا را بخوانید.

این نوع تعاملات نشان می دهند که کاربران و مخاطبان چه نوع محتوایی را بیشتر دوست دارند و دنبال می کنند. سوشال سیگنال سیگنالی را به موتورهای جستجوی شبکه های اجتماعی منتقل می کنند تحت این عنوان که محتوای شما مفید وموثر و دارای کیفیت هستند. انواع سوشال سیگنال در شبکه های اجتماعی مختلف  مانند توییتر، اینستاگرام، لینکدین، فیس بوک، پینترست، یوتیوب و … وجود دارند که به روش های مختلفی تاثیر می گذارند اما برخی شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، لینکدین،پینترست و توییتر جزو آن دسته از شبکه های اجتماعی هستند که سوشال سیگنال آنها اهمیت بیشتری دارد و بیشتر روی سئو سایت تاثیر می گذارند به این دلیل که موتورهای جستجو اهمیت بیشتر به انها میدهد.

 

ایا سوشال سیگنال از نظر گوگل واقعا می تواند یک عامل رتبه بندی در نظر گرفته شود؟

گوگل هنگام تعیین نحوه رتبه بندی وب سایت ها به چیزی بیش از 200 فاکتور توجه می کند. به همین دلیل برخی از سئوکاران هنوز در مورد نقش سوشال سیگنال تردید دارند و توافق کاملی ندارند این بیشتر به دلیل نظرات متفاوت گوگل در این زمینه است. به طور مثال مت کاتس یکی از مهندسین معروفو مسئول بخش ضد اسپم گوگل در پاسخ به این پرسش که ایا گوگل از لینکهای توییتر و فیسبوک به عنوان سیگنال رتبه بندی استفاده می کند گفته است «ما مثل همیشه از لینک های فیسبوک و توییتر در رتبه بندی استفاده می کنیم اما علاوه بر این ما سعی میکنیم اعتبار یک نویسنده را هم در توییتر و فیسبوک در نظر بگیریم »

در ویدیویی دیگر مت کاتس در سال 2014 در پاسخ به این سوال که «ایا سوشال سیگنال های فیسبوک و توییتر بخشی از الگوریتم رتبه بندی هستند ؟»   می گوید چون این صفحات اغلب با بروزرسانی یا پست کردن کاربران تغییر می کنند مهندسان گوگل تمرکز کمتری روی سوشال سیگنال دارند.

توییتر

سوشال سیگنال گرفتن از شبکه های اجتماعی مثل توییتر می تواند تاثیر بسیار خوبی روی سئوی سایت شما بگذارد. برای اینکه بدانید سئو چیست و چگونه می شود سئو سازی کرد می توانید اینجا را بخوانید.

لایک، کوت، ریتوییت، مکالمه و … در شبکه های اجتماعی از جمله مواردی هستند که بالا رفتن آنها به گوگل اعلام می کند سایت شما کاربر پسند است و در نتیجه گوگل اعتبار بیشتری به سایت شما می دهد.

اینستاگرام

فالوئر، اشتراک گذاری، تعداد بازدید، لایک

اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی پرطرفدار دنیاست  و کاربران میلیاردی دارد. اینستاگرام در سئوی سایت می تواند تاثیر بگذارد. اما عبارت سئوی اینستاگرام به غلط رواج پیدا کرده است. اینستاگرام مانند گوگل دارای الگوریتم هایی هست که چون به کاربر و تجربه ی کاربری اهمیت می دهد بحث سئو را به آن وارد کرده اند. استفاده از لینک سایت در پست ها و استوری های اینستاگرام می تواند کاربران زیادی را وارد سایت شما کند. تعداد فالوئر، اشتراک گذاری ها، تعداد بازدیدها و لایک ها می تواند روی برندینگ و دیده شدن شما تاثیر زیادی بگذارد.

لینکدین:

ارتباط ، رفرنس، لینک

لینکدین یکی از مفیدترین پلتفرم هایی است که می تواند روی کسب وکار شما تاثیر بگذارد. لینکدین یک شبکه اجتماعی قوی است که به خوبی می تواند شبکه سازی کند. برای اظلاعات بیشتر درباره لینکدین این مطلب را بخوانید.

هر زمان که محتوای خوب و قدرتمندی تولید و نشر می کنید مخاطب را از لینکدین به سایت خود جذب می کنید و همچنین کراولرهای گوگل (Google Crowelers) را به سایت می کشانید. اگر کاربر مدتی را در سایت شما بگذراند رتبه و نتیجه سئوی سایت بهبود پیدا می کند. برای این کار باید؛

در گروه های پر مخاطب مربوط به شغل خود وقت بگذرانید.

نظر ثبت کنید.

توجه کنید مهمترین دغدغه های روز مخاطبانتان چیست.

سپس یک بلاگ خوب ایجاد کنید که نیاز مخاطبانتان را پاسخ دهند و آها را درگر کککنند

فیس بوک

لایک، کامنت، اشتراک گذاری

فیسبوک با بیش از یک میلیارد کاربر فعال شبکه اجتماعی قدرتمندی است که شما می توانید برای دیده شدن در کسب و کارتان از آن استفاده کنید.

استفاده و بهره گیری از چند نکته مهم برای حضور موثر در فیسبوک می تواند به شما کمک کند؛

انتشار منظم وتولید محتوای جذاب

استفاده از کمپین های رقابتی و جذاب

از توضیحات و برچسب های بهینه استفاده کنید

تولید محتوایتان نباید بلند باشد تا کاربر را با خود همراه کند.

از تصاویر باکیفیت وجداب استفاده کنید.

پینترست

پین ، بازدید، کامنت

یکی دیگر از شبکه های اجتماعی پر طرفدار پینترست است. امارها می گویند استفاده مردم از این پلتفرم بیشتر جستجوی دکوراسیون و ایده های طراحی است. بعد از آن استایل لباس و مسائلی از این دست مورد توجه قرار می گیرد.تعداد کاربران پینترست رشد جدی داشته است و هم اکنون به 478 میلیون کاربر می رسد.نکته قابل توجه این است اگر برای تبلیغات برند خود از آن استفاده می کنید باید پرافیک خود را برای موبایل طراحی و منتشر کنید. استفاده از متون بزرگ و پررنگ و استفاده از رنگهای جذاب در طرح شما میتواند بسیار کارساز باشد.باید بدانید که 85 درصد کاربران بر اساس تعداد پین هایی که از برندها می بینند خرید خود را انجام می دهند.

یوتیوب

بازدید، کامنت، thumbs up

یوتیوب یک منبع عظیم و فوق العاده غنی از انواع ویدیوها با موضوعات مختلف و جذاب است. سئو در یوتوب شامل بهینه سازی کانال لیست های پخش متاداده ها توضیحات و …است و تاثیر زیادی در رنکینگ گوگل دارد. برای مطالعه راه های افزایش رنک گوگل اینجا را مطالعه کنید.

اهمیت سوشال سیگنال

سوشال سیگنال ها روشی راحت برای افزایش رتبه سایت هستند. سیگنال های سوشال مدیا مفهوم جدیدی از لینک سازی است و از موارد بالارفتن رنکینگ گوگل است.برای اینکه بدانید چطور می توان رنک و رتبه سایت را افزایش داد اینجا را کلیک کنید.

از انجا که همه ی افراد جوامع و نسل های اینده نزدیکی زیادی با شبکه های اجتماعی  پیدا کرده اند  بنابراین بیشتر مشتریان  وقتشان را در شبکه های اجتماعی می گذرانند و کسانی که اهمیت سوشال مدیا را دست کم می گیرند در رقابت بازاریابی دیجیتال از رقیبان خود عقب می افتند. برای اینکه در ذهن مخاطبانتان تاثیرات مثبت و دراز مدت بگذارید باید حضور مستمر و فعالیت روزانه در شبکه های اجتماعی را در دستور کار خود قرار دهید. تنها با داشتن یک موبایل هوشمند و داشتن اینترنت می توانید در این شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید و برای مخاطبان هدف خود تبلیغ کنید.

تاثیرات مستقیم سوشال سیگنال

 1. چهرچقدر کاربران بیشتر درباره برند شما صحبت کنند بهتر است.
 2. اشتراک گذاری پست های شما
 3. افزایش دنبال کنندگان شما
 4. تعداد پست هایی که اکانت شما را منشن می کنند یا لینک وبسایت شما را باز نشر می کنند.

تاثیرات غیر مستقیم سوشال سیگنال

 1. یکی از مهمترین اثرات غیر مستقیم شبکه های اجتماعی امکان لینک سازی به سایت شماست که این کار از طریق برند اورنس یا اگاهی از برند

ایجاد می شود. اگر شما در شبکه های اجتماعی مختلف حضور داشته باشید امکان لینک سازی در آنها به سایت شما وجود دارد.

2.افزایش ریویوها از جانب مشتریهای راضی:

تعداد ثبت ریویوها و مثبت بودن این نظرات دو عامل مهم در رتبه بندی است

 1. کاهش بانس ریت، افزایش زمان حضور کاربر در سایت و بازگشت کاربران قبلی

مشتریانی که از طریق شبکه های اجتماعی وارد سایت می شوند احتمال بازگشتشان به سایت بسیار بیشتر از دیگران است هر چه کاربر زمان بیشتری را در سایت شما بگذراند این باعث کاهش بانس ریت می شود. کاهش بانس ریت روی سئو تاثیر منفی می گذارد.

چگونه می توانیم سوشال سیگنال را بهبود دهیم؟

 1. روزانه پست بگذارید: به روزرسانی منظم به مردم و موتورهای جستجو می گویند که وب سایت و کمپانی شما فعال و به روز و قابل اتکا هستند.
 2. محتوای مفید بگذارید: با توجه به دسترسی افراد به سیل اطلاعات در فضای مجازی، کاربران در شبکه های اجتماعی می خواهند خیلی سریع به خواسته و نیازشان پاسخ داده شود در غیر اینصورت خیلی زود صفحه شما را ترک می کنند.باید سعی کنید محتوای شما دقیقا عنوان محتوایتان را حمایت کند.
 3. اجتماعی و فعال باشید: به نظرات و کامنت های کاربران پاسخ دهید محتواهای مفید را منشن و بازتوییت کنید و …
 4. به پروفایل خود اهمیت دهید: یادتان باشد url وب سایت خود را در پروفایل های شبکه های اجتماعی تان بگذارید. از تصاویر و گرافیک جذاب استفاده کنید. تصویر پروفایل و لوگو جذابی تهیه کنید.
 5. مرتب از محتوای به روز سایت خود در شبکه های اجتماعی تان لینک بگذارید.

سخن پایانی

ما در این مقاله به صورت خلاصه به مبحث گسترده ی سوشال سیگنال پرداختیم. و درباره سوشال سیگنال چیست؟ انواع شبکه های اجتماعی و نقش آنها در سوشال سیگنال، چگونه می توانیم سوشال سیگنال را بهبود بخشیم، تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم سوشال سیگنال ، چگونه می توانیم سوشال سیگنال را بهبود بخشیم صحبت کردیم.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر و مشاوره سوشال سیگنال و موارد دیگر با مشاوران استودیو الف در تماس در ارتباط باشید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف