درباره الف

چگونه پست ما به اکسپلور اینستاگرام دیگران وارد می شود؟

کهکشان اکسپلور

بعضی والدین مدام به این فکر می‌کنند که بچه‌هایشان چطور ساعت‌ها در غار تنهاییشان با یک گوشی موبایل سرگرم هستند؟ مگر می‌شود؟ جوابش ساده است همه می‌دانیم. بله آن‌ها مشغول اکتشافات بسیار جذاب در صفحه اکسپلور اینستاگرام هستند. بنابراین می‌شود به سادگی و با یک کلیک در کهکشان‌های بی‌انتهای اکسپلور اینستاگرام معلق و مشغول مشاهده و اکتشاف بود. اصولا این ظرفیت به خاطر مقوله ای به نام سوشیال سیگنال است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوشیال سیگنال اینجا را بخوانید.

لابد برای شما هم بارها پیش آمده است که گوشی را برمی‌دارید تا سری به صفحه خودتان و فالورهایتان بزنید اما وسوسه می‌شوید تا نگاهی به صفحه اکسپلور کنید و بدین ترتیب دقایقی بسیار بیشتر از آن‌چه فکر می‌کردید را در اینستاگرام به سر می‌برید و از جاذبه این فضا به سختی دل می‌کنید. دلیل این همه جذابیت صفحه اکسپلور اینستاگرام چیست؟ آیا پست‌های ما هم می‌تواند در اکسپلور اینستاگرام دیده شود؟

صفحه اکسپلور فضایی است که بسیاری از کاربران تلاش می‌کنند به آن راه یابند. حتما می‌دانید راه پیدا کردن به صفحه اکسپلور مزایای زیادی برای هر چه بیشتر دیده شدن صفحه ما و افزایش فالورها و بازدیدهایمان دارد. در ادامه ما سعی می‌کنیم به این سوالات پاسخ دهیم: کسب و کار ما چطور می‌تواند در صفحه اکسپلور اینستاگرام دیده شود؟ مزایای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام چیست؟ ترفندهای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام چیست؟

اکسپلور اینستاگرام چیست؟

یکی از بخش‌های اینستاگرام صفحه اکسپلور است و با علامت ذره‌بین نمایش داده می‌شود. در این قسمت پست‌هایی دیده می‌شود که بیشترین بازدید را داشته‌اند. در صفحه اکسپلور غالبا پست‌هایی را می‌بینید که پیجشان را فالو نکرده‌اید و ممکن است این پیج‌ها را برای اولین بار ببینید. جالب است بدانید این پست‌ها بر اساس سلیقه هر شخص انتخاب می‌شوند. یعنی بیشتر پست‌هایی برایتان نمایش داده می‌شود که شما علاقه بیشتری به تماشای آن‌ها دارید و یا ری‌اکشنی مانند لایک و کامنت و… به آن‌ها نشان داده‌اید.

علاوه بر این دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام به این موضوع که شما در کدام منطقه جغرافیایی زندگی می‌کنید هم مربوط می‌شوند. حتما می‌دانید در اکسپلور اینستاگرام پست‌های پیج‌هایی نمایش داده می‌شود که public یا عمومی هستند و پست‌های پیج‌های شخصی در این فضا دیده نمی‌شوند. صفحه اکسپلور ارائه‌ای واقعی از خود شخص را در اختیار او قرار می‌دهد به همین دلیل است که می‌گویند هر شخص را باید از صفحه اکسپلورش شناخت؟ تازه اگر اجازه دهد که صفحه اکسپلورش را ببینید!

البته این کاملا دقیق نیست چون برخی پیج ها فقط با هدف خاصی ساخته شده‌اند. مثلا ممکن است پیجی فقط کاری باشد و در نتیجه جستجوهایش هم در بیشتر در این زمینه باشد. برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام باید این را هم بدانید که انتخاب‌ها و سلیقه دوستانتان هم در بالا آمدن پست‌ها تاثیر گذارند چون ربات‌های این پلتفرم به‌صورت عنکبوتی همه فعالیت‌های کاربران را زیر نظر دارند.

معیارهای اینستاگرام برای نمایش پست‌های اکسپلور چیست؟

 1. پست‌هایی که لایک و سیو کرده‌اید.
 2. پست‌هایی که تعامل بالایی دارند.
 3. نوع پیج‌هایی که کاربر دنبال می‌کند.

مزایای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام چیست؟

 1. تعامل پیجی که وارد اکسپلور میشه به شدت بالا می‌رود.
 2. تعداد فالورها در کوتاه‌ترین زمان ممکن چند برابر می‌شوند.
 3. پیچ شما در کوتاهترین زمان، بیشترین بازدید و اثرگذاری را خواهد داشت.
 4. می توانید مشتریان و فالورهای دائمی خود را پیدا کنید.
 5. می توانید با برندهای مختلف تعامل کنید و تبلیغات و کسب درآمد بالایی داشته باشید. در واقع این یکی از مهمترین دلایل رقابت بر سر دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام می‌باشد.

فید اینستاگرام

صفحه فید feed post یا خانه، صفحه‌ای است که جدیدترین پست‌های کاربران و استوری‌های آن‌ها برای شما به نمایش درمی‌آید و با آیکون خانه در گوشه سمت چپ نشان داده می‌شود. فید اینستاگرام اولین جایی است که در اینستاگرام ظاهر می‌شود. فید اینستاگرام مانند صفحه اول گوگل است که رقابت بر سر اول بودن در آن شدید است. در واقع فید اینستاگرام کلید ورود و دیده شدن در صفحه اکسپلور اینستاگرام است. همان‌طور که گوگل برای حضور در صفحات اول الگوریتم‌هایی دارد.

اینستاگرام هم قواعد خود را برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام دارد. بر اساس الگوریتم‌های اینستاگرام پست هر شخص ابتدا به ده درصد از دنبال‌کنندگان یا فالورها در صفحه فید نمایش داده می‌شود؛ در صورتی‌که تعامل کاربران به این پست قابل توجه باشد برای دیگر فالورها به نمایش درمی‌آید.

برای ترتیب نمایش پست‌ها در فید این عوامل موثرند:

 1. میزان زمانی که مخاطب صرف تماشای پست کرده.
 2. آیا مخاطب این پست را لایک می‌کند؟ این پست چه تعداد لایک می‌گیرد.
 3. آیا مخاطب برای این پست کامنت می‌گذارد؟
 4. آیا مخاطب آن را ذخیره می‌کند؟
 5. آیا مخاطب به خاطر آن پست وارد پیج می‌شود یا خیر؟

اگر الگوریتم اینستاگرام تشخیص دهد که مخاطبان شما از این پنج راه با شما تعامل برقرار نمی‌کند پست شما را کمتر نمایش می‌دهد. بنابراین برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام شما باید میزان علاقه مخاطبانتان را بسنجید و مطابق با آن تولید محتوا کنید.

برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام چه باید کرد؟

صفحه عمومی داشته باشید

برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام اکانت شما باید حتما public باشد نه private. اکانت‌های پرایویت قفل هستند و کسی غیر از فالورهای شخص نمی‌تواند آن را ببیند. برای این‌که متوجه شوید چه زمانی می‌توانید پیج خود را خصوصی کنید این مطلب را بخوانید.

محتوایی متناسب با نیاز و علاقه کاربران تولید کنید

قطعا تولید محتوای جذاب می‌تواند در دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام بسیار تاثیرگذار باشد.

احتمال تعامل کاربر را افزایش دهید

از روش‌های کال تو اکشن  call to actionاستفاده کنید؛ برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام می‌توانید کاربران را دعوت به کامنت‌گذاری و اشتراک‌گذاری و لایک کنید. (لینک سوشیال الف) یک کمپین یا نظرسنجی، مسابقه و پرسش و پاسخ به راه بیندازید و … .

زمان‌شناس باشید

یکی دیگر از راه‌های افزایش دیده شدن در اکسپلور، انتشار پست در زمان مناسب است. زمان مناسب را با توجه به نوع مخاطبانتان مشخص کنید. مثلا در ساعتی از روز پست را بگذارید که فالورهایتان مشغول به کار نباشند و در ساعت استراحت و فراغت خود قرار دارند.

فعالیت خود را در اینستاگرام بیشتر کنید

به پست‌های کاربران دیگر سر بزنید، از طریق لایک و کامنت و اشتراک‌گذاری و … با آن‌ها تعامل داشته باشید. هر روز استوری بگذارید و از استوری‌های مناسبتی غافل نشوید.

از کامنت‌گذاری فاقد ارزش خودداری کنید

کامنت‌های کمتر از 4 کلمه مانند؛ خوب بود، عالی، زیبا و … برای الگوریتم‌های اینستاگرام و دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام‌ بی‌ارزش محسوب می‌شوند.

پست و استوری را در ساعت اول انتشار ویرایش یا حذف نکنید

الگوریتم اینستاگرام در یک ساعت اول تصمیم می‌گیرد که پست شما را در اکسپلور منتشر کند یا نه. با ویرایش یا حذف پست و استوری در ساعت اول احتمال دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام را کاهش ندهید.

از هشتگ‌گذاری اصولی استفاده کنید

برخی افراد برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام از هشتگ‌ها به صورت کیلویی استفاده می‌کنند و فکر می‌کنند هر چه بیشتر باشد بهتر است! تعداد هشتگ‌ها باید بین 5 تا 9 عدد باشد. بیشتر از این تعداد به عنوان اسپم شناسایی می‌شود. برخی هشتگ‌ها می‌توانند فالور بیشتری جذب کنند.

با هشتگ‌گذاری درست می‌توان مخاطبان هدف را وارد پیج کرد. اگر کمی باهوش باشید برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام می‌توانید با استفاده از هشتگ‌های ترند مخاطبان زیادی را جذب کنید. برای مطالعه هشتگ چیست؟ می‌توانید اینجا را بخوانید.

از لوکیشن‌گذاری استفاده کنید

استفاده از لوکیشن در پست می‌تواند به افزایش بازدید و تعامل بیشتر کاربران کمک کند. اگر پیج شما یک پیج فروشگاهی و… است می‌توانید لوکیشن خود را پای پست‌هایتان بگذارید. لوکیشن در اینستاگرام موقعیت مکانی یا ژئوتگ (geotag) یک برچسب جغرافیایی است که موقعیت کسب و کار یا زندگی شما را به کمک نقشه در معرض دید عموم می‌گذارد.

از فالورها بخواهید اعلان‌های پیج شما را فعال کنند

اگر مخاطبان از پست شما راضی باشند می‌توانند اعلان مربوط به پیج شما را فعال کنند تا در صورت انتشار پست‌های جدید و مشابه برایشان اعلان فرستاده شود. این کار کمک زیادی به دیده شدن در اکسپلور می‌کند. همچنین روشن شدن این اعلان‌ها، سیگنال مثبتی برای الگوریتم اینستاگرام ارسال می‌کند.

از لایو و استوری استفاده کنید

لایو و استوری از ابزارهای قدرتمند برای افزایش تعامل کاربر هستند. بعد از انتشار پست  استوری آماده کنید و لینک پست جدید را در استوری خود بگذارید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ظرفیت ها و کاربردهای استوری اینستاگرام و نیز کار با آن اینجا را بخوانید.

برخی ترفندهای دیگر برای دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام

 1. با برندهای دیگر و اینفلوئنسرها در ارتباط باشید.
 2. تگ کردن را فراموش نکنید؛ پیج‌هایی که در زمینه کاری شما و مرتبط هستند را تگ کنید.
 3. از تصاویر و ویدیوهای با کیفیت استفاده کنید تا احتمال دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام را افزایش دهید.
 4. کپشن‌های جذاب بنویسید. برای نوشتن کپشن اینحا را بخوانید.
 5. با توجه به مسائل ترند در دنیا تولید محتوا کنید.
 6. صمیمت خود را با فالورهایتان افزایش دهید؛ هرروز حداقل یک‌بار استوری‌هایی از جنس روزمرگی و علایق شخصی‌تان بگذارید. این کار کمک زیادی به جذب فالور و دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام می‌کند.

در پایان از این‌که تا انتهای این مطلب با ما بودید متشکریم. برای مطالعه مقالات مشابه و همچنین مشاوره در خصوص دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف