درباره الف

کپشن نویسی حرفه ای به ما در بهتر دیده شدن کمک می‌کند.

تولید محتوا و کپشن نویسی چیست؟

امروزه تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی یکی از ضروریات برای جذب مخاطبان است. فرقی نمی‌کند که شما یک برند معروف باشید یا یک کاربر که به صورت روزانه از بسترهای شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. در هر صورت شما با محتوایی که در صفحه خود قرار می‌دهید تولید محتوا کرده‌اید. یکی از انواع روش‌های تولید محتوا کپشن‌ نویسی در اینستاگرام است. Caption یا در فارسی نگاره، متنی است که شما زیر عکس یا ویدیو در صفحه خود قرار می‌دهید.

روش نمایش کپشن در پلتفرم‌های مختلف کمی متفاوت است. مثلا در اینستاگرام فقط چند کلمه ابتدایی کپشن نمایش داده می‌شود و کاربر برای دیدن بقیه آن باید روی گزینه more (یا به فارسی بیشتر) کلیک کند. در تلگرام اما کپشن به صورت کامل نمایش داده می‌شود. در اینجا می‌توانید در مورد کپشن تلگرام ترفندهایی یاد بگیرید.

بنابراین برای نوشتن کپشن در اینستاگرام باید کمی زیرک باشید و کاملا خلاقانه عمل کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با انواع تولید محتوا، کپشن نویسی در اینستاگرام، ویژگی‌های یک کپشن خوب جذاب و … بپردازیم.

انواع تولید محتوا:

برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی و… شما می‌توانید به راحتی از ابزارهای مختلفی بهره ببرید؛ تولید محتوای متنی، تولید محتوای صوتی، تولید محتوای تصویری انواعی از تولید محتوا در شبکه های مجازی و وبسایت ها هستند. البته در این مقاله آن‌چه مورد نظر ما است تولید محتوای متنی و کپشن‌ نویسی در اینستاگرام است . برای دیدن برخی از موارد تولید محتوا می‌توانید اینجا را ببینید.

تولید محتوای متنی

برای تولید یک محتوای متنی شما باید به ابزار زبان مسلط باشید. نویسنده یک متن لزوماً باید به دستور زبان و نگارش زبان مورد نظر مسلط باشد. برخی از ابزارهای تولید محتوای متنی این‌ها هستند؛

ویراست‌یار: نرم افزاری است که زیر نظر مایکروسافت ورد است و خطاهای نگارشی و املایی را تصحیح می‌کند.

Iotype.com: ابزار تبدیل گفتار به نوشتار

مایکروسافت ورد: یکی از اصلی‌ترین ابزارهای نوشتن که کاربران زیادی دارد.

تولید محتوای صوتی

برای تولید محتوای صوتی شما به‌راحتی می‌توانید از ابزارهای گوشی‌تان مانند ضبط صوت، نرم‌افزارهای ویرایش‌گر صوتی مانند  adobe audition و speaker studio برای ساخت محتوای صوتی خود مانند پادکست‌ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید در مورد پادکست‌ها اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کنید اینجا را کلیک کنید.

تولید محتوای تصویری

یکی دیگر از موارد موثر در تولید محتوا، استفاده از ویدیوها و اینفوهاست. بهره‌مندی از ویدیوها و اینفوها موجب می‌شود مخاطبان بیشتری را جذب کنیم. برخی از انواع ابزارهای مورد نیاز برای این کار اینشات، کانوا، ویدیو ادیتور، ویوا کات و… است. برای اطلاعات بیشتر راجع به اینفوموشن‌ها می‌توانید این مطلب را بخوانید.

اهمیت کپشن‌ نویسی در اینستاگرام

رتبه‌بندی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هم انجام می‌شود و الگوریتم‌های اینستاگرام

مانند الگوریتم‌های وب‌سایت ها به مفید بودن صفحات و رضایت کاربران اهمیت می‌دهند. وقتی مخاطبان زمان بیشتری را در صفحه شما می‌گذرانند موتورهای جستجو محتوای شما را در هشتگ‌ها، اکسپلور یا نتیجه جستجو نمایش می‌دهند. در این مطلب شما می‌توانید درباره این‌که رتبه سایت چطور افزایش پیدا می‌کند مطالعه کنید.

بسیاری از سلبریتی‌ها با آمار بالایی که در صفحه‌شان دارند، تنها به گذاشتن یک عکس یا ویدیو اکتفا می‌کنند و از طریق تعامل با مخاطبانشان در لایک‌ها و کامنت‌ها بازخورد یا CTA می‌گیرند.

چگونه یک کپشن خوب بنویسیم؟

کپشن‌ نویسی در اینستاگرام را باید مشابه یک مقاله متنی بدانیم با این تفاوت که می‌توانیم با لحن خودمانی هم بنویسیم؛ در واقع برای جذب مخاطب می‌توانیم کمی چاشنی طنز به آن بیفزاییم. هر شخص با توجه به نوع پیج و مخاطبانش باید کپشن شخصی‌شده‌ای بنویسد. در ادامه یاد خواهیم گرفت که کپشن‌ نویسی در اینستاگرام باید چگونه و چطور انجام شود تا لایک، کامنت و بازخورد بیشتری بگیرد.

احتمالا می‌دانید که ساختار اصلی یک مقاله شامل تیتر، لید، مقدمه، بدنه متن، نتیجه‌گیری و فراخوانی است. اگر دقت کرده باشید در کپشن‌ نویسی اینستاگرام نیز با این موارد روبروییم. کلمه یا جمله اصلی که بولد شده را به عنوان تیتر می‌خوانید که شما را درگیر و به داخل پست یا پیج می‌کشاند. لید همان یکی دو خط اول است که از جذابیت و خلاصه‌گویی برخوردار است و بعد هم بدنه متن را می‌خوانیم.

در انتهای کپشن هم نتیجه‌گیری را می‌خوانید و بخشی را که خواهان نظر دادن، لایک و کامنت‌گذاری شماست. فراخوانی یا لایک و کامنت‌گذاری، اقدام به خرید یا هر ری‌اکشنی که مورد نظر برند یا ادمین است را بازخورد یا CALL TO ACTION (CTA) می‌گویند. درخواستی که ادمین یا برند از مخاطب دارد تا او را تشویق یا وادار به انجام کاری کند. برای پاسخ به این سوال که چگونه یک کپشن خوب بنویسیم با ما همراه باشید.

کپشن‌ نویسی در اینستاگرام

در کپشن‌ نویسی در اینستاگرام باید موارد مهمی را در نظر بگیریم.

اهمیت مخاطب شناسی

این مهم است که پیش از هر اقدامی پرسونای مخاطب خود را بشناسید و برای تولید محتوا در اینستاگرام احوالات آن‌ها را در نظر بگیرید. در اینجا بخوانید درباره اینکه روانشناسی مخاطب چیست؟

ایده یابی

قدم اول برای نوشتن یک کپشن خوب در اینستاگرام پیدا کردن ایده خوب و جذاب است. ابتدا همه ایده هایی را که به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید سپس یکی را انتخاب و شروع به نوشتن کپشن کنید.

تهیه پیش‌نویس

در کپشن‌ نویسی در اینستاگرام حتما برایتان پیش آمده که بعد از انتشار پست ایده بهتری به ذهنتان می‌رسد و بارها آن را ویرایش می‌کنید. پس قبل از انتشار پست خوب آن را واکاوی کنید و همه جوانب را بسنجید و چند بار آن را پیش‌نویس کنید، سپس ایده نهایی را پست کنید.

چیدمان صحیح جملات در کپشن

همان‌طور که گفتیم کپشن‌ نویسی در اینستاگرام به این صورت است که فقط کلمات اول نمایش داده می‌شود. بنابراین سعی کنید یک شروع طوفانی داشته باشید. جمله جذاب و کلیدی‌تان را به صورت کوتاه در ابتدای کپشن بیاورید. مثلا جمله «تور این هفته رایگان شد…» برای یک پیج گردشگری که می‌خواهد تخفیفاتی بگذارد اصل مطلب را قبل از دکمه MORE بیان کرده است و این می‌تواند مخاطب زیادی را به پیج بکشاند. اجرای این ترفند در کپشن‌ نویسی در اینستاگرام بسیار حائز اهمیت است.

قرار دادن فراخوان یا CALL TO ACTION

یکی از کارهایی که می‌توانید در این قسمت انجام دهید این است که افراد را تشویق به کامنت‌گذاری و لایک کنید. از آن‌ها بخواهید تجربیات مشابه‌شان را کامنت کنند، دوستان خود را تگ کنند، یا این‌که پست را برای دوستان‌شان بفرستند. اصولا در کپشن‌ نویسی در اینستاگرام و فضای مجازی هیچ پستی را نباید بی‌هدف منتشر کرد.

دعوت به اقدام در کپشن باعث افزایش نرخ تعامل یک پیج و برندسازی در فضای مجازی می‌شود. زمانی که نرخ تعامل صفحه بالا می‌رود این را به موتورهای جستجو منتقل می‌کنند که پیج شما هدف‌مند و مفید است. در نتیجه پیج شما بیشتر دیده خواهد شد.

هدایت به لینک بیو

در کپشن‌ نویسی در اینستاگرام از این روش هم حتما استفاده کنید؛ مخاطبانتان را برای رفتن به لینک سایت یا کانال‌های دیگرتان در قسمت بیو تشویق کنید.

از شکلک‌ها استفاده کنید

شکلک‌ها یا ایموجی‌ها شیوه جذابی برای ابراز احساسات در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستند. جالب است بدانید حتی روز جهانی ایموجی هم وارد تقویم شده است! از ایموجی‌ها و شکلک‌ها در میان کلمات و جملاتتان به هنگام کپشن‌ نویسی در اینستاگرام استفاده کنید.

هشتگ‌گذاری را به یاد داشته باشید

هشتگ‌ها اهمیت زیادی برای دیده شدن و بالا آمدن صفحه شما در اینستاگرام دارند. هشتگ‌ها مانند کلمات کلیدی در دنیای وب هستند. با استفاده از هشتگ‌ها یا به فارسی برچسب‌ها پست شما بیشتر دیده می‌شوند. هشتگ ها برچسب‌هایی هستند که پست شما را وارد دسته‌بندی خاصی می‌کنند. برای مطالعه بیشتر درباره هشتگ‌ها می‌توانید این‌جا را مطالعه کنید.

هشتگ‌ها بیش از همه در توییتر و اینستاگرام استفاده می‌شوند و در هنگام کپشن‌ نویسی در اینستاگرام هم خیلی کاربرد دارند.

چند ترفند کاربردی برای کپشن‌ نویسی در اینستاگرام

جمله‌ای بنویسید که ذهن مخاطب را درگیر کرده است مانند

بعضی‌ها چطور در اینستاگرام به درآمد میلیاردی می‌رسند؟ یا چطور لایک و کامنت بیشتری بگیریم؟

جمله‌ای بنویسید که کنجکاوی ایجاد می‌کند

دیروز یک نفر از فالوئرهایم با عصبانیت آمد و گفت…

حقه‌ای بزنید که مخاطب را ترغیب کند

کپشن رو نخون وگرنه…

کلام آخر

مطالبی که خواندید برخی از موارد کپشن‌ نویسی در اینستاگرام است. شما می‌توانید با به کار گیری این نکات کپشن‌های جذابی بنویسید که مخاطبان را بیشتر جذب پست و پیج شما می‌کند. ما با هم در مورد این‌که چگونه کپشن خوبی بنویسیم صحبت کردیم و ویژگی‌های یک کپشن خوب و جذاب را بررسی کردیم.

کپشن‌نویسی در اینستاگرام یکی از موارد جذاب در تولید محتواست و می‌تواند حال و هوای برند یا شخص شما را به خوبی به مخاطب نشان دهد. برای مطالعه بیشتر یا مشاوره در این بخش می‌توانید در پیج و سایت استدیو الف پرسه بزنید.

همچنین همکاران ما در بخش مدیریت شبکه‌های اجتماعی استودیو الف، آماده‌اند تا پیج شخصی، فروشگاهی، تخصصی یا هر نوع دیگری از پیج‌ها را متناسب با هدف کارفرمایان، به سطوح بالای بازدید در اینستاگرام برسانند. با ما در تماس باشید.

 

 

پیشنهاد الف

نویسنده: سارا ناجی

نویسنده: سارا ناجی

تازه‌های الف